AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Akıllı Şehirlerde Halk Sağlığı Yaklaşımı

Tarih : 7 Mart 2019

Prof. Dr. E. Didem EVCİ KİRAZ

Adnan Menderes Üniversitesi
Hemşirelik Fakültesi Dekanı
SKB Danışma Kurulu Üyesi

 

“Akıllı Şehirler” tanımlaması teknolojinin şehirlere iyice nüfus etmesi ile tanımlanabilir. Ancak yeni nesiller için bu tanımlamanın hiçbir anlamı yoktur. Akıllı şehir diye bir şey de tartışılmayacaktır. Onlar, belki de, aklın ötesine geçecek şehirlerde yaşıyor olacaklardır. Bizler ise, ileri teknolojik gelişmeleri izlerken ve onları yaşamımıza adapte etmek isterken “sizin bulunduğunuz bölgede alt yapı henüz o hızı desteklemiyor” cevabı ile karşılaşabilir, satın aldığımız bir ürünü geri iade etmek zorunda kalabiliriz. Ve bunlar gelecek nesillere anlatılacak nene-dede masalları olarak tarihte yerini alacaktır.

“Nesnelerin interneti” için şehirlerde 2020li yıllara kadar ayrılması gereken bütçeler belirlenmiştir. Belediyelerin dijitalleşme skorları belirlenmektedir ve %50’nin üzerine çıkaracak maliyetler hesaplanmaktadır. Araç-araç, araç-yol haberleşmeleri için altyapı, ulaşım modelleri çalışılmaktadır. Dünya’nin en akıllı şehirler belirlenmekte “Top Ten Smart Cities” listeleri açıklanmaktadır. Son kullanıcıyı, yani insanı, öncelemeyen, onun kültürel, sosyal, bireysel yapısına uygun gelişmeleri tasarlayanlar uyarılmaktadır. Çünkü kültürü değiştirmek beş, on yıllarla olacak gibi değildir. Bugün tasarlanan hiçbir yenilik “gelecek” demek değildir. Sadece “tasarım” olarak kalacaktır.

Forbes sayfasında 27 Haziran 2016, saat 16.15’de Mike Steep’in “Smart Cities Improve the Health of Their Citizens-Akıllı Şehirler Şehir Sakinlerinin Sağlığını Geliştirir ” başlıklı bir yazısı yayınlanmıştır. Yazıda her şey teknolojikken insan nerede sorusunu tekrar akla getirmektedir. Akıl verilen şehirler, aklı verenler kadar akıllı olacaklardır. O zaman aşağıdaki başlıkları bilen akıllı şehir üreticilerine ihtiyaç vardır.

Sağlıklı Akıllı Şehirler Üreteceklere Kılavuz:

Sayın üretici; akıllı şehirlerin son kullanıcıları olan şehirde yaşayanlar için daha akıllı, güvenli, refah sağlayan ve sağlıklı şehirler yaratabilmeniz için aşağıdaki başlıklarda eğitim almanız, gelişmeleri takip etmeniz ve bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Akıllı şehirler bir ekip işidir, ekibinize halk sağlı uzmanlarını da eklemeniz sizin için yararlıdır.

1-Halk sağlığı

2-Şehir sağlığı

3-İklim değişikliği ve sağlık

4-Sağlığın sosyal belirleyicileri

5-Sağlığı geliştirme

6-Sağlık okuryazarlığı

7-Çevre sağlığı

8-Ulaşım sağlığı

9-İş sağlığı ve güvenliği

10-Ruh sağlığı

11-Teknoloji ve sağlık

12-İncinebilir grupların sağlığı

13-Bağımlılık

 

Bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz kaynaklar:

http://www.who.int

http://www.euro.who.int

https://www.saglik.gov.tr

https://www.cdc.gov/

https://www.epa.gov/

https://ec.europa.eu

Dünya Ekonomik Forumu “Küresel Riskler 2018” raporuna göre; küresel riskler arasında siber bağımlılık da yer almaktadır. Teknolojinin getirdiği yan etkiler, veri güvenlği vb. diğer riskler siber bağımlılıkla birlikte artmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü küresel hastalık yükü değerlendirmelerinde;

*İshal ile seyreden hastalıklar

*Sıtma vakaları

*Kıyı ve iç seller

*Toprak kaymaları

*Beslenme bozukluğu

*Toplumun yaşlanması

*Kronik hastalıkların artması gibi konularda ülkeleri uyarmaktadır.

İklim değişikliği beklenenden çok daha fazla hastalık yükü ile gelmektedir. Sıcak ve soğuk hava dalgalarına dayanabilecek şehirler ve bu şehirlerde konutlar, iş yerleri, toplu yaşam alanları planlamak gerekecektir. Akıllı teknolojiler doğanın karşısında ne kadar dayanıklıdır? Aşırı yağışlar, güneşin sera ve ultraviyole radyasyon etkileri ile yıpranma payları hesaplanmış mıdır? Su, kanalizasyon sistemlerinde kullanılan teknolojiler herhangi bir iklimsel tehlike anında teknolojiden bağımsız nasıl çalıştırılabilecektir? Teknolojiden başka bir şey bilmeyen teknisyenler bu tür durumlara uyum eğitimi alıyorlar mı?

Bu soruların cevapları neden önemlidir? Cevaplar doğrultusunda, temel insan ihtiyaçları karşılanmadığında ortaya çıkacak sağlık sorunları ve bunlarla baş etmesi gereken uzmanlar ve tabii ki yerel yönetimler şimdiden önlem almalıdırlar. Su ve enerji kaynağı olmadan hastalıklarla mücadele, hastanelerin çalışması, ambulansların işlemesi vb. imkânsızdır.

Dünya saati hakkında çok sayıda bilimsel, magazinsel açıklamalar bulunmaktadır. Bunlara girmeden söylenebilecek son söz şudur: Akılı şehirler geleceğimizdir. Akıllı olmak için sağlıklı olmak şarttır. Akıllı, sağlıklı ve güvenli bir şehirde yaşamak herkesin hayalidir. Sağlık sadece hekimlerin işi değildir. Şehrin doktorlarına sürekli ekleme yaparak birlikte çalışmalıyız. Halk sağlığı camiasına yeni katılan “Akıllı Şehir Üreticileri”ne hoş geldiniz diyorum.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2019 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.