AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Bursa Teknik Üniversitesinde Mekan Standartı Çalıştayı

Tarih : 21 Mart 2019

Sağlıklı Kentler Birliği’nin üyesi olduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 30. yılını Şubat 2018’de Kopenhag’ta 40 belediye başkanı ve 85 üst düzey politikacının katılımıyla düzenlenen zirvede kutlamış ve bu zirvede 2019 yılında başlayacak olan 7. Fazın 6 ana teması belirlenmiştir. Bu 6 tema; İnsanlar (People), Mekan (Place), Yerküre (Planet), Barış (Peace), Refah (Prosperity) ve Katılım (Participation) ’dır.

İskoçya Halk Sağlığı (NHS Health Scotland) tarafından 2017 yılında Place Standart (Mekan Standartı) başlığında çalışmalar başlatılmış ve 7. Faza destek olmak amacıyla Eylül 2017’de Sağlıklı Kentler Birliği’nin de katılımıyla İskoçya Edinburgh’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen çalıştayda uygulanmış ve verimli sonuçlar ortaya konmuştur. Sonrasında yapılan görüşmelerle bu çalıştay 24 Nisan 2018 tarihinde DSÖ Ulusal Ağ Koordinatörleri toplantısı kapsamında Sağlıklı Kentler Birliği’nin ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşmiştir.

Davetimiz üzerine Mekan Standartı çalıştayı 11-14 Aralık 2018 tarihlerinde Bursa’da düzenlenen Uluslararası Kent ve Sağlık Kongresi’nin programına da dahil edilmişti. Sağlıklı Kentler Birliği, İskoçya Halk Sağlığı (NHS Health Scotland) ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde 11 Aralık günü gerçekleşen çalıştay için UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Hanlar Bölgesi seçilmişti.

Bu çalışmaların ardından Mekan Standartı çalıştayı, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gül Sayan Atanur’un rehberliğinde Bursa Teknik Üniversitesi şehir ve bölge planlama lisans öğrencileri ile birlikte yapıldı. Çalıştaya Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar da katkı verdi. Öğrenciler Bursa Yıldırım Külliyesi ve çevresini Mekan Standartı göstergelerine göre değerlendirdiler ve öneriler geliştirdiler.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2020 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.