AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Erişilebilirlik Çalıştayı Bursa’da Gerçekleştirildi

Tarih : 23 Aralık 2019

Erişilebilirlik Çalıştayı Bursa’da Gerçekleştirildi

Dr. Öğretim Üyesi Özlem Belir ve Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten rehberliğinde Sağlıklı Kentler Birliği Erişilebilirlik Çalıştayı üye belediyeler ve paydaşların katılımıyla 3-5 Aralık 2019 tarihleri arasında Bursa’da yapıldı. 2 gün süren çalıştaya 42 farklı kurumdan 80 temsilci katıldı.

Çalıştay programı Birlik Müdürü Murat Ar’ın Sağlıklı Kentler Birliği hakkında güncel faaliyetleri, çalıştayın içeriğini ve akışını katılımcılarla paylaşması ile başladı.

Açılış konuşmasını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Alinur Aktaş yaptı. Başkan Aktaş konuşmasına üye belediyeleri Bursa’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek başladı. Birliğin ele aldığı konu ve çalışmalar ile kuruluş amacını oluşturan “sağlıklı şehirler” kavramını benimsetmek üzerine faaliyetlerini ve farkındalık çalışmalarını sürdürmeye devam ettiğini söyleyen Aktaş konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir şehirler oluşturmak sloganıyla kent sağlığını ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eğitimler, çalıştaylar, sempozyumlar, konferanslar, araştırmalar, yarışmalar ve ödül törenleri düzenleyerek üyelerimizi bir araya getirmeye bilgi ve tecrübelerini arttırmaya devam edeceğiz. 3 Aralık Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun kararı ile ilan edildi. Toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır. Sağlıklı Kentler Birliği olarak bu farkındalık çalışmalarına katkı koymak amacıyla bu çalıştayı planladık.”

Çalıştayın ilk oturumunda Birliğin Danışma Kurulu üyesi Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten “Sağlıklı Kentlerde Erişilebilirlik ve Örnekleri” başlıklı sunumunu ve İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Özlem Belir “Mimari Erişilebilirlik” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

İlk oturumun ardından katılımcılar gruplara ayrıldı. Her bir gruba bir tema/hikaye verildi. Bu tema/hikayeler için belirli kriterler belirlenerek saha çalışması yapmaları ve elde ettikleri deneyimleri yuvarlak masalarda tartışarak  sunum haline dönüştürmeleri istendi.

Çalıştayın ikinci günü üye belediyelerin örnek uygulamalarına yer verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üstyapı Projeler Müdürlüğü Erişilebilirlik Şefi Said Kaya  “Kamusal Alanlarda Evrensel Tasarım- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Örneği”; İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Akkın ve şehir plancısı Zeynep Yıldırım “Engelsizmir Kırmızı Bayrak Uygulaması İzmir Büyükşehir Belediyesi Örneği”; Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Yasemin Şavşatlı “Bursa İçin Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik Sorunları”; Antalya Büyükşehir Belediyesi Mola Evi Koordinatörü Gonca Ersoy “Antalya Büyükşehir Belediyesi Erişilebilirlik Uygulamaları”; Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden sosyolog Elif Tekçevik Önder “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Erişilebilirlik Uygulamaları”; Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğünden Mehmet Eğe, Ali Öztürk, Serhan Sarı ve Murat Altın “Eriştiren Melekler Timi Benim Zabıtam Benim Nilüferim Projesi” ve Tepebaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünden eğitmen Emel Özenli ““Engelliler Koordinasyon Merkezi Gökkuşağı Kafe ve Engelliler Montaj Atölyesi” başlıklı sunularını katılımcılarla paylaştılar.

Çalıştayın son oturumunda, saha çalışması yapan grupların sunumlarına yer verildi.  Soru cevap bölümünün ardından katılımcılara, konuşmacılara ve düzenleme kuruluna teşekkür edilerek çalıştay tamamlandı.

Düzenlenen şehir gezisi ile program tamamlandı.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2020 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.