AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Mekan Standartı Çalıştayı Bursa’da Gerçekleştirildi

Tarih : 24 Aralık 2018

Sağlıklı Kentler Birliği’nin üyesi olduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı bu yıl 30. yılını Şubat 2018’de Kopenhag’ta 40 belediye başkanı ve 85 üst düzey politikacının katılımıyla düzenlenen zirvede kutlamış ve bu zirvede 2019 yılında başlayacak olan 7. Fazın 6 ana teması belirlenmiştir. Bu 6 tema; İnsanlar (People), Mekan (Place), Yerküre (Planet), Barış (Peace), Refah (Prosperity) ve Katılım (Participation) ’dır.

İskoçya Halk Sağlığı (NHS Health Scotland) tarafından 2017 yılında Place Standart (Mekan Standartı) başlığında çalışmalar başlatılmış ve 7. Faza destek olmak amacıyla Eylül 2017’de Sağlıklı Kentler Birliği’nin de katılımıyla İskoçya Edinburgh’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen çalıştayda uygulanmış ve verimli sonuçlar ortaya konmuştur. Sonrasında yapılan görüşmelerle bu çalıştay 24 Nisan 2018 tarihinde DSÖ Ulusal Ağ Koordinatörleri toplantısı kapsamında Sağlıklı Kentler Birliği’nin ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşmiştir.

Davetimiz üzerine Place Standart (Mekan Standartı) çalıştayı 11-14 Aralık 2018 tarihlerinde Bursa’da düzenlenen Uluslararası Kent ve Sağlık Kongresi’nin programına dahil edildi. Sağlıklı Kentler Birliği, İskoçya Halk Sağlığı (NHS Health Scotland) ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde 11 Aralık günü gerçekleşen çalıştay için UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Hanlar Bölgesi seçildi.

Çalıştaya İskoçya Ulusal Sağlık Hizmetlerinden John Howie ile Birlik Danışma Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Handan Türkoğlu, Prof. Dr. Feza Karaer, Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, Doç. Dr. Gül Sayan Atanur ve Birlik Müdürü Murat Ar rehberlik ettiler. Mekan Standartı çalıştayına Birliğe Bursa’dan üye Bursa Büyükşehir, Osmangazi, Nilüfer, Mudanya ve İnegöl Belediyeleri temsilciler ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerden oluşan 60 kişi katıldı.

Çalıştayın açılış konuşması Birlik Müdürü Murat Ar tarafından yapıldı. Ardından Doç. Dr. Gül Sayan Atanur, Hanlar Bölgesini tanıtan sunumunu yaptı. Çalıştay yöneticisi John Howie, çalıştayın amacını çıkış sebebini, uygulama alanlarını ve edindikleri deneyimleri anlattı.

Konuşmaların ardından 5 çalışma grubu belirlenerek saha çalışmasında kullanılacak 14 gösterge katılımcılar arasında paylaştırıldı. Çalıştay kapsamında seçilen göstergeler söz konusu mekanın, gelişim, güçlendirme, iyi olma hali ve eşitsizliklerle ilişkisini kısa bir şekilde özetlemektedir. Esnek bir bileşke (çıktı) olarak halk sağlığı ve mekan oluşumu arasındaki karmaşık ilişkileri sade bir hale dönüştürerek; toplumun, kuruluşların ve işletmelerin birlikte çalışmalarını desteklemekte; mekanların mevcut durumunu ve bölgelerin iyi yapılandırılmış, değişim içerisinde olan ya da planlaması hala devam eden yerler arasındaki gelişimi için önceliklerini tanımlamaktadır.

Göstergelerin paylaşılmasının ardından Hanlar Bölgesi’nde 5 farklı grup ile birlikte teknik inceleme ve analizleme çalışmasına başlandı. Teknik çalışmada alan ile ilgili; toplu taşıma, trafik ve otopark, sokaklar, mekanlar ve sosyal iletişim, doğal mekan, iş ve yerel ekonomi, kendini güvende hissetme, kimlikte ve ait olmak, tesisler, olanaklar ve kontrol etkisi, konut, toplum ve güvenli hissetmek, hareket alanları, oyun ve dinlenme gibi çeşitli sorular sorularak notlar alındı. Grup içi bireysel alınan notlar daha sonrasında yuvarlak masa ortamında tartışılarak ortak bir karar ile puanlamalar yapıldı. Ortaya çıkan istatistiki ve grafik sonuçları yorumlanarak diğer gruplarla paylaşıldı. Etkin ve uygulama ve ortak düşence ön planda tutularak gerçekleştirilen Place Standart çalıştayı raporların okunmasıyla birlikte son buldu.

Seçilen alanlar ve mekanlar için farklı meslek gruplarından katılımcılığı, fikir alışverişini, farklı bakış açılarını ve ortak çalışma becerisini arttıran Place Standart metodu uygulamaya başlanıldığı günden beri son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Türkiye’deki ilk uygulamaları İskoçya Halk Sağlığı (NHS Health Scotland) rehberliğinde Sağlıklı Kentler Birliği tarafından başlatılmıştır.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2019 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.