AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Sağlıklı Kentler Birliği Erzurum’da Toplandı

Tarih : 25 Nisan 2018

13-15 Nisan tarihlerinde Sağlıklı Kentler Birliği 29. olağan meclis toplantısı ve “Fiziksel Aktivite ve Kentsel Yaşam Kalitesi” başlıklı konferans Erzurum Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Konferansa Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörleri, uzmanlar ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Erzurum’un anlatıldığı kısa bir tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı.

Konferansın Düzenleme Kurulu Başkanı, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı ve Birlik Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gül Sayan Atanur açılış konuşmalarında söz alarak konferansın içeriği konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptığı açılış konuşmasında, şehir; hukuk, insan hakkı, komşuluk hakkı ve kul hakkı demektir. Şehircilik; kentlerin belirli iktisadi, sosyal ve estetik planlara uygun olarak düzenlenmesini konu alan bir bilim dalıdır. Şehircilik yalnızca bir mimarlık faaliyetinden ibaret değildir. Şehirlerin fiziki planlamasının iktisadi ve sosyal ihtiyaçlarla birlikte düşünülmesi gerekir” dedi. “Türkiye’de son 16 yılda şehircilik alanında ciddi bir uyanış gerçekleşmektedir. Bu uyanışı yaşayan ve köklü bir medeniyete sahip olan Erzurum’un tarihi kaynak ve kimliğini koruma noktasında 4 yılda hayata geçen hamle yatırımlarla kentsel değişim ve dönüşümde önemli mesafeler kat ettik” diyen Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Bizim tarih ve medeniyete dayalı şehircilik anlayışımızın temelinde ruhi mimarlık yatmaktadır. Binlerce yıllık köklerden gelen tarihin ve medeniyetin temsilcisi Dadaşlar diyarında, kent tarihinin gün yüzüne çıkması amacıyla büyük bir titizlikle yürütülen projelerimiz, medeniyetlere ev sahipliği yapan şehrimizin beton ve taşlar ardında kalan kültür mirasını ortaya çıkarmaktadır. Kadim şehrimizde hayata geçen projelerimizin özünde halkı, yöresi, çevresi, bölgesi ve Türkiye ile aynı değişim entegrasyonuna dahil olan bir Erzurum bulunmaktadır. Örnek mimari tasarımlarla “Korunan tarih dönüşen şehir” sloganıyla 4 yılda 2.5 milyar maliyetli toplam 491 projeyi hayata geçirdik. Bugün gelinen noktada değişim ve dönüşümü bütün hücrelerinde yaşayan ilimiz, gelişen kentler, kültür kentleri, yeşil kentler, sağlıklı kentler ve paylaşan kentler gibi farklı şehir akımları arasında yerini almaktadır. Bizim hizmet felsefemizin temelinde yeni bir medeniyet tasavvuru anlayışı bulunmaktadır. Bilinen bir medeniyet perspektifiyle sınırlı olmayan bu temel düşüncede, Türkiye’yi merkeze alarak bütün tarihi ve kültürel akımları sentezleme gayretindeyiz. Bizim medeniyet perspektifimiz, kadim ile özgünü, milli ile bölgeseli, geçmiş ve geleceği evrenselle birleştirmeyi esas alır. Erzurum’da ve bölgemizde kentlerin milli kimliğini yeniden kurmak adına model ve örnek projelere imza atmaktayız” dedi.

Sağlıklı Kentler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, meclis toplantısı öncesindeki konuşmasında, Erzurum’da hem 29. olağan meclis toplantısını gerçekleştirmek hem de “Fiziksel Aktivite ve Kentsel Yaşam Kalitesi” konusunu ele almak amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti.  “Sağlıklı Kentler Birliğinin en önemli misyonu kentlerimizin sağlıklı gelişimi. Dolayısıyla şehirlerimizin içerisinde sağlıklı insanları barındırdığımız sürece insanlarımızın sağlığını temin edebildiğimiz sürece kentlerimizin de sağlıklı gelişimin daha kolay olacağını biliyoruz” dedi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin önemine vurgu yapan Başkan Türel, şöyle devam etti: “Sağlıklı Kentler Birliği’nin bir sağlık projesi olduğu düşünülebilir ve doğru sağlık, sağlıklı kentler içerisinde var. Fakat bireylerin sağlığı ve kentlerin sağlığı ortak noktada ortak paydada buluşması adına konulmuş bir isim. Biz de Sağlıklı Kentler Birliği’nde sağlıklı kentlerin gelişimini çok önemsiyoruz. Bunun içerisinde bisiklet çok önemli yer tutuyor çünkü bisiklet hem kişisel hem de kentsel sağlık adına önemli. Bugün artık birçok çağdaş şehirde bisikletin toplu ulaşım aracı olduğunu görüyoruz. Yani kamuya ait bisikletler kullanıcıların kartlarıyla bir yerden bir yere gitmek için alınıyor oradan başka bisiklet alınıp geri dönüyor. Buna çok örnek verilecek şehirler var ama Kopenhag’a baktığımızda kent merkezinde 500 bin kişi yaşıyor 560 bin bisiklet var. Adeta bisiklet artık bir otobüs gibi, raylı sistem gibi bir toplu ulaşım aracına ulaşmış durumda. Bisiklet kullanımının Türkiye’de çok ciddi şekilde gelişiminin destekleyecek hususları düşünmemiz lazım.”

Başkan Türel, yaptığı konuşmada, Sağlıklı Kentler Birliği olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlere de değindi. Birlik olarak Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Şehir Sağlık Gelişimi Eğitimi, İstanbul’da yapılan 3. Çevreci Tesis Ödül Töreni, Bursa’da yapılan Havza Planlama ve Yönetimi Sempozyumu yaptıklarını dile getirdi. Dünya Sağlık Örgütünün öncülüğünde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yapılan Başkanlar zirvesine Sağlıklı Kentler Birliği adına katıldıklarını söyledi.

Başkan Türel, ayrıca Birlik üyesi olacak yeni belediyeleri tebrik etti. Her üye belediyeyle ayrı bir heyecan duyduklarını, en son 70 olan üye sayısının Erzurum toplantısıyla birlikte 71’e çıkartıldığını vurgulayan Başkan Türel, “Şırnak Belediyesi’nin üyelik başvurusun görüşüp bu meclis toplantısında karara bağlayacağız. Kendilerine şimdiden hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Başkan Türel, organizasyon kapsamında yapılan ağırlama nedeniyle Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e de teşekkür etti.

Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı yaptığı konuşmasında, ulaşımın önemine vurgu yaptı. Milletvekili Prof. Dr. Ilıcalı, şöyle dedi: “Böyle anlamlı toplantının şehrimizde yapılmasından dolayı duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Sağlıklı Kentler Birliği’nin daha önce bir toplantısına daha katılmıştım. Bisikletle ilgili bir sunumum oldu oradaki bilim adamları ve üyeler ilgi gösterdiler. Şu anda kentlerin en önemli problemlerinden birisi ulaşım trafik ve hava kirliliği. Bunu çözmek için çok sayıda plan ve projeler hazırlanıyor. Maalesef bisiklet ülkemizde ulaşım aracı olarak yer almıyor, bundan dolayı üzüntümü belirtmek isterim. Bisikletin ülkemizde yaygınlaşması gerekiyor” dedi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ise konuşmasında, gelen misafirlere hoş geldiniz diyerek, Erzurum hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Başbakan yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ konuşmasında, “Yaşantımızın fiziksel aktivite açısından hareketli bir yaşantı olması belki de sağlığımızın en önemli parçalarından biridir. Vatandaşlarımıza sorduğumuz hayatınızda en önemli husus nedir sorusuna sağlık, her zaman en önde gelen iki husustan biri çıkıyor. Diğerini de vatandaşlarımız din olarak cevaplıyor. İnsanlar hem bu dünyadaki yaşamı hem ahiretteki yaşamı birlikte düşündüklerinde dini çok önemli bir unsur olarak alıyorlar. Sağlıkta zaten doğumdan ölüme kadar hepimizin önem verdiği bir husus. Dolayısıyla belediyelerimizin insanımızın sağlıklı yaşaması için atacağı her adım aslında insanla en yakın münasebeti olan kurum olarak belediyenin öncelikli ödevleri arasına da girmiş oluyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlığı tarif ettiğimiz zaman biz sağlıkçılar hem bedenen hem ruhen hem de sosyal açıdan tam bir iyilik halidir diye tarif ediyoruz. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın çok sektörlü bir yaklaşımı var ve bu yaklaşım içerisinde belediyeler kanaatimce en önemli rolü oynayacak kurumdur. Dolayısıyla bu sağlıklı kentler, sağlık şehirler kavramı bir şehrin sadece belediyesi için değil sadece o şehrin insanı için değil ülkemizin geleceği için de önem taşıyor. Siyasetin genelde amacının ne olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu belediyecilik içinde öyledir, merkezde siyaset yapan partiler içinde böyledir. Siyasetin maksadının siyaset yapılan toplumda huzuru, refahı ve mutluluğu sağlamak olduğu açıktır. Bütün yapmaya çalıştığımız işler aslında temelde buna yöneliktir” dedi.

Konuşmaların Ardından 29. Olağan Meclis Toplantısına Geçildi.

  1. Olağan Meclis Toplantısı’nda gerçekleştirilen genel kurul sonucunda Sağlıklı Kentler Birliği’nin yeni encümen üyeleri ve plan ve bütçe komisyonu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Encümen üyeleri: Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Damla Toprak

Plan bütçe komisyonu üyeleri: Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Yalova Belediyesi Meclis Üyesi Güven Yılmaz, Tepebaşı Belediyesi Meclis Üyesi Fatma Rabia Ay, Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi Sezgin Yılmaz, Mudanya Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Esen

  1. Olağan meclis toplantısında, Birliğin 2017 faaliyet raporu, 2017 Mali Yılı Kesin Hesabı, Kurum ve Kuruluşlarla Protokol İmzalanması İçin Birlik Başkanına Yetki Verilmesi mecliste onaylandı.

Üye Sayısı 71 Oldu

Şırnak Belediyesi’nin başvurusu ile Birliğin 70 olan üye sayısı da 71’e çıktı. Şırnak Belediyesi, Sağlıklı Kentler Birliği meclisinin onayıyla yeni üye olarak Birlik içerisindeki yerini aldı..

Ayrıca bir sonraki meclis toplantısının Kadıköy Belediyesinin ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Konferansta Üç Oturum Gerçekleşti

Meclis toplantısın ardından, Doç. Dr. Gül Sayan Atanur’un oturum başkanlığını yaptığı “Fiziksel Aktivite ve Kent” konu başlıklı oturum gerçekleşti.

Oturumun ilk konuşmacısı, Prof. Dr. Handan Türkoğlu “Rekreasyonel ve Sağlık için Yürüyüş ve Kentsel Çevre” konulu sunumunu yaptı. Türkoğlu’nun ardından Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz “Fiziksel Aktivite ve Halk Sağlığı – Bangkok Deklarasyonu”sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu “Kentsel Yaşam Kalitesinde Sürdürülebilir Kentsel Hareketliliği Destekleyen Taktiksel Uygulamalar” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Toplantının ikinci oturumunda Erdem Saker’in oturum başkanlığını yaptığı “Ulaşım Aracı Olarak Bisiklet” konu başlıklı oturuma geçildi. İlk olarak Erzurum milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı “Kent Ulaşımında Bisikletin Yeri” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Ilıcalı’nın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Zehra Türk, “Şehir İçi Bisiklet Yolları Tasarım ve Yapım Kuralları” konu başlığıyla katılımcılara bilgiler verdi. Son konuşmacı Prof. Dr. Faris Karahan “Avrupa Hareket Haftası (MoveWeek) Etkinlikleri ve Erzurum için Fırsatlar” adlı sunumu gerçekleştirerek ikinci oturum sona erdi.

Konferansı son oturumunda Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar’ın oturum başkanlığını yaptığı “Erzurum” konu başlıklı oturumda Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Uzm. Dr. İsmail Polat “Sağlık Turizmi” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Polat’ın ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin Erzurum’u anlatan sunumunu gerçekleştirerek oturum sona erdi.

Son olarak, Konferansın Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gül Sayan Atanur konferans sonuç bildirgesini katılımcılarla paylaştı.

Teknik gezi kapsamında Çifte Minareli Medrese, Erzurum Tabya, Tortum Şelalesi ve Öşki Kilisesi gezilerek Erzurum Konferansı sona erdi.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2019 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.