AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Sağlıklı Kentler Birliği Kadıköy’de Toplandı

Tarih : 18 Ekim 2018

Sağlıklı Kentler Birliği 30.olağan meclis toplantısı ve “Aktif Yaşlanma” temalı konferans 12-14 Ekim 2018 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Kadıköy’deki buluşmaya Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, Birlik danışma kurulu üyeleri, kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler, Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörleri, uzmanlar ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Kadıköy’ün anlatıldığı kısa bir tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı.

Konferans, Düzenleme Kurulu Başkanı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel İrgil’in konuşmasıyla başladı.

Doç. Dr. Emel İrgil’in ardından açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yaşlılık konusunda merkezi yönetim ve kamu kurumlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak ‘Önümüzdeki 20 yılda, Türkiye’de nüfusun yüzde 14’ünün 65 yaşın üzerinde olacağı söyleniyor. Kadıköy’de bu oran şimdiden yüzde 19 düzeyinde. 65 yaş üzerinde 85 bin insanımız var. Kentler büyüyor ve kentlerin büyümesi ile beraber insanlar yalnızlaşıyor. Aileler yaşlıları ve çocuklarıyla ilgili sorunları tek başına çözemiyor. Burada yerel yönetimlere çok ciddi görevler düşüyor. Bizler doğumdan itibaren bütün bir yaşam boyu bu ailelerin yanında olmak zorundayız. Yerel yönetimler olarak geleceği planlayabiliriz, bu ihtiyaçları karşılayabiliriz, karşılıyoruz da. Bütün bu ihtiyaçlar yasal olarak temel görevlerimiz içinde olmasa da, ihtiyaçtan dolayı bütün belediyeler bu konularda ciddi bir çalışma içerisindeler. Peki, gelecekte ne olacak? Merkezi idare ve kamu kuruluşlarının bir koordinasyon içerisinde çalışma yürütmesi gerekiyor. Birlikte sağlıklı çözümler üretmek mümkün’ dedi.

Aykurt Nuhoğlu’nun konuşmasının ardından, Sağlıklı Kentler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konferans ile ilgili olarak, “Buluşmalarımızı her yıl farklı şehirlerde gerçekleştiriyoruz. Üye belediyelerimizin yaptıkları çalışmaları daha yakından görme fırsatı buluyoruz. Belediye başkanları olarak en çok karşılaştığımız sorunlar arasında ulaşım geliyor. Sorunların azaltılması için önemli tedbirler var. Bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunu unutmadan, yeni imar planlarında ve cadde düzenlerinde mutlaka bu hususa dikkat etmemiz gerektiğini ifade etmek isterim. Yerel yönetimler olarak birbirimizin iyi uygulama örneklerini görme fırsatını bulduğumuz, Sağlıklı Şehirler Uygulama Yarışması’nın bu yıl 10’uncusunu düzenliyoruz. Yarışma kapsamında 32 üye belediyeden 91 proje başvuru yaptı. Bu yarışmanın kazananları tüm belediyelerdir. Projelerin hepimizin fikirlerine katkıda bulunacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmaları Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan ve Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın konuşmaları ile sona erdi.

Açılış konuşmalarının ardından 30. olağan meclis toplantısında 2019 yılı bütçesi ve 2019 yılı performans programı üyeler tarafından onaylandı. Başvurusu üzerine Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin üyelik kararı onaylanarak Birliğe üye sayısı 72’e ulaştı. Mecliste ayrıca, sözleşmeli personelin çalışma durumu ve Birliğin yeni tüzüğü onaylandı.

Meclis toplantısının ardından, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından onuncusu düzenlenen 2018 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasını kazanan belediyelere ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk’ün oturum başkanlığını yaptığı, “Yaş Almaya Uyum Sürecini Nasıl Yaşıyoruz?” konu başlıklı oturuma geçildi. İlk söz alan, Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz “Sağlıklı Yaşlanma” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Ardından Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Ünlü, “Ekolojik Adaptasyon, Yaşlılık ve Mimarlık” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Son konuşmacı Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan  “Yaşlı Dostu Antalya” konu başlıklı sunumunu yaparak birinci oturum tamamlandı.

Başkanlığını hekim, iş sağlığı doktoru, kamu yönetimi bilim uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği eğiticisi Dr. Buhara Önal’ın yaptığı “Aktif Yaşlanma” oturumunda Önal, “Aktif Yaşlanma ve Yaşlı Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden Korunması” başlıklı sunumunu yaptı.  Sunumun ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Erdem Saker, emekli kütüphane müdürü Nesrin Arslan ve Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Ertan Ayçetin’in konuk olarak katıldığı söyleşi yapılarak ikinci oturum sona erdi.

Konferansın son oturumunda, oturum başkanlığını Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurgün Oktik’in yaptığı “Yaşlı Dostu Kent: Kadıköy” konu başlıklı oturuma geçildi. Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın “Kadıköy Belediyesi Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Yalçın’ın ardından Kadıköy Belediyesi Alzheimer Merkezi Sorumlusu Dr. Zeynep Süzme “Kadıköy Belediyesi Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Oturumun son konuşmacısı Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünden Sosyolog Ece Çizel “Kadıköy Belediyesi Yaşlılık Araştırması” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Son olarak, Konferansın Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Emel İrgil konferans sonuç bildirgesini katılımcılarla paylaştı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu gelen misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür ederek konferans sona erdi.

Teknik gezi kapsamında katılımcılarla birlikte Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi, Tasarım Atölyesi Kadıköy, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi, Potlaç, Süreyya Operası, İDEA Kadıköy gezildi.

Konferans ile ilgili daha fazla fotoğraf için tıklayınız

 

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2020 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.