AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Şehir Sağlık Gelişim Planı Eğitimi Gerçekleştirildi

Tarih : 5 Aralık 2017

Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı ve Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz’ın rehberliğinde Şehir Sağlık Gelişim Planı Eğitimi 28-30 Kasım 2017 tarihlerinde üye belediyelerimizden Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Sağlıklı Kentler Birliği üyesi 36 belediye temsilcisi, ilgili Bakanlık ve Müdürlüklerin temsilcilerinin katıldığı eğitim çalışmasının açılışı ev sahibi Çankaya Belediyesi Başkan Vekili Emre Çakır’ın konuşması ile başladı.

Şehir sağlığı gelişim planı nedir ve neden hazırlanmalıdır

Açılış konuşmasının ardından Birlik Müdürü Murat Ar, “Şehir sağlığı gelişim planı nedir ve neden hazırlanmalıdır?” başlıklı sunumunu yaptı. Sunumun ardından Çankaya Belediyesi’ne Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı çalışmaları nedeniyle sertifika takdim edildi.

Verilen aranın ardından eğitim programı Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz’ın “Şehir sağlığını ölçmek ve geliştirmek” konulu sunumu ile devam etti.

Sunum sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Aylin Cengiz Yel, Çankaya Belediyesi’nden Esra Tekin ve Tepebaşı Belediyesi’nden İnci Çalışkan belediyelerinin şehir sağlık gelişim planını hazırlama süreçlerini anlattılar. Konuşmacılar neden şehir sağlık gelişim planı hazırladıklarını, gelişim planı hazırlayan ekipte kimlerin olması gerektiğini, gelişim planını ne kadar sürede hazırladıklarını, verileri nereden sağlandıklarını, kimlerle işbirliği yaptıklarını, gelişim planlarını ne zaman güncellediklerini ve gelişim planı hazırlayacaklara önerilerini paylaştılar.

Öğle arasından sonra katılımcılar gruplara ayrılarak Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz moderatörlüğünde ve Araş. Gör. Dr. Çiğdem Yılmaz Aydın ve Araş. Gör. Dr. Sercan Öztürk raportörlüğünde örnek şehir sağlığı profili değerlendirilerek gelişim planı taslağı hazırlanması oturumunda deneyimlerini paylaştılar, fikir alışverişinde bulundular.

Birinci günün sonunda katılımcılarla birlikte Anıtkabir, ardından Çankaya Belediyesi’nin sosyal projeleri Masal Kalesi Gündüz Bakımevi ve Zülfü Livaneli Kültür Merkezi ziyaret edildi.

Eğitimin ikinci gününde grup çalışmalarının sonuçlarını anlatmak üzere Tirebolu Belediyesi’nden Recep Hıdır, Çankaya Belediyesinden Esra Tekin ve Nilüfer Belediyesi’nden Necla Yörüklü  sunumlarını gerçekleştirdiler.

Şehir Sağlık Gelişim Planını hazırlayan belediyelere sertifika takdim edildi

Toplantının sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Aylin Cengiz Yel’e, Çankaya Belediyesi adına Nilay Oğultürk’e ve Tepebaşı Belediyesi adına İnci Çalışkan’a Şehir Sağlık Gelişim Planı hazırladıkları için sertifikaları takdim edildi. Programı sebebiyle eğitime katılamayan Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinatörü Nalan Fidan’a sertifikası eğitim sonrasında Bursa’da takdim edildi.

Eğitimcilere verilen teşekkür sertifikalarının ardından Çankaya Evleri, kültür sanat merkezleri, çocuk teknoloji evi, sağlık ve rehabilitasyon merkezleri, doğal malzemeli park ve oyun alanları ve Ankara Kalesi gezilerek eğitim programı sona erdi.

Birliğin Strateji Planı tartışıldı

Şehir Sağlık Gelişim Planı eğitiminin ertesi günü Birlik Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz, Doç. Dr. İnci Parlaktuna ve Doç. Dr. Gül Sayan Atanur ile bir araya gelinerek Birliğin yeni strateji planı konusunda görüşüldü.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2019 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.