Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

10 Yılda 6 Milyon 288 Bin Ağaç

17.10.2014

kocaeli ağaç

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2004 yılından itibaren yaptığı çalışmalar ile kişi başı bir metre kare olan yeşil alan miktarını 2014 yılına kadar kişi başı 10 metrekareye çıkarttı. Dikilen ağaç sayısının 6 milyon 288 bin olduğu Kocaeli bu sayıda dünya standartlarının üzerine çıktı. Kocaeli’ne, özellikle de otoban kenarlarına dikilen milyonlarca ağaç havamızı temizliyor. Yemyeşil kavşaklar hem görünüm olarak iç açıyor, hem de Kocaeli halkına layık olduğu hizmeti sunuyor.

YOL KENARLARI VE KAVŞAKLAR RENGÂRENK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin her köşesinde yaptığı yeşillendirme çalışmalarını kavşaklara ve yol kenarlarına taşıdı. Kavşaklara ve yol kenarlarına yapılan peyzaj çalışmaları sayesinde sürücülere ve yolculara görsel şölen yaşatıyor. Büyükşehir Belediyesi 2004 yılından bu yana kent genelinde 36 kavşakta düzenleme yaptı. Büyükşehir ayrıca D-130 Karayolu kenarlarını da ağaçlandırıyor.

YANAN ORMANLAR YERİNE YENİLERİ
Kocaeli’de yangın nedeniyle yok olan ormanlık alanlar da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ağaçlandırıldı. Kocaeli’de Derince İlçesi Mersincik ve Çınarlıdere sırtlarında çıkan orman yangınında kül olan ağaçların yerine Büyükşehir Belediyesi 156 metrekare alana 52 bin adet fidan dikti.

YEŞİL ALANLARIN BAKIMI
Kocaeli ili sınırları içerisinde yeşil alanların, parkların, cadde ve yolların sahillerin, mesire alanlarının temizliği ve bakımı için Park ve Yeşil Alanlar Dairesi hummalı bir çalışma yürütüyor. Alanlarda, budama, ağaç dikimi, çim biçimi, ağaçların çanak açımları mevsimine göre yapılıyor. Kuruyan otların çirkin görüntü oluşturmaması için tırpanla ot biçimi ve yabancı ot temizliği gerçekleştiriliyor.

YEŞİL VE MAVİNİN BULUŞTUĞU SEKAPARK
Kocaeli’nin nefes alma yeri olan Sekapark, hafta sonu da, hafta içi de capcanlı. Sıcak ve boğucu havalarda nefes almak, serin deniz havasında ağaçların altında serinlemek ve spor yapmak için SEKA Park’a akın eden Kocaelililer, kentin boğucu ve yorucu atmosferinden uzaklaşma imkânı buluyor. 600 dönüm üzerine 2 etaptan oluşan SEKA Park’ta yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, oyun alanları ve yeşil alanlarda aileleriyle gelen Kocaelililer, şehrin stresinden spor yaparak, yeşil alanlarda oturarak, balık tutarak ve spor yaparak arınıyor.

MESİRE VE TRACKİNG ALANLARI
Birkaç yıl öncesinde dinlenecek yeşil alan bulamayan Kocaeliler, her ilçede Büyükşehir tarafından yaptırılan mesire alanlarında artık yeşilden de dinlenceden mahrum kalmıyor. Sıcaklardan bunalan vatandaşlar, kendilerini bu mesire alanlarına atıyor. Hem piknik yapıyor, hem de şehrin günlük stresinden de uzaklaşıyor. Büyükşehir’in şu zamana kadar hizmete açtığı 21 adet mesire alanı bulunuyor. Ayrıca doğa tutkunlarını da düşünen Büyükşehir Belediyesi Yuvacık, Akçat, Avcıköy, Karamürsel, Gölcük; Paşasuyu, Çenesuyu, Eşme ve daha onlarcasının bulunduğu toplam uzunluğu 1000 Km’yi aşan 102 tracking parkuru kuruldu.

 

Bu Haberi Paylaşın