Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

100 bin litre atık yağ dönüşüyor

20.12.2013

Geri dönüşüm konusunda biliçlendirme çalışmalarını sürdüren Pendik Belediyesi, vatandaşların da duyarlılığı sayesinde yıl içerisinde 103 bin 153 litre bitkisel atık yağ topladı.Bio-dizel yakıta dönüştürülmek için toplanan atık yağ miktarında dört yıl önceye göre iki kat artış sağlandı.

Pendik Belediyesi, temiz bir çevre için yürüttüğü çalışmalar kapsamında bir yılda 103 bin 153 litre bitkisel atık yağ toplayarak, bu alanda büyük bir başarıya imza attı. Dört yıl önce yılda 50 bin litre toplanırken,atık yağ toplamada yüzde yüz artış sağlandı. Geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme çalışmaları da yapan Temizlik İşleri Müdürlüğü, işyerlerinden ve evlerden bitkisel atık yağ toplanması için Deha Biodizel şirketi ile bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında Deha Biodizel sürdürdüğü çalışmalarda atık yağların toplanmasında önemli bir miktara ulaştı. 5 litreye kadar evde biriktirilen yağlar, Pendik Belediyesinin 444 81 80 numaralı çağrı merkezine bildirildiğinde ekipler tarafından adresten alınıyor.

Fast-food ve restoranlara yağ denetimi

Öte yandan müdürlük bünyesinde görev alan Çevre Mühendisleri tarafından ilçedeki fast-food ve restoranlara yönelik kızartma yağlarının sağlığa uygunluğunun denetimleri de sürüyor. Öğrenci sağlığına hassasiyet gösteren ve okul çevresindeki kızartma yağı kullanan işyerlerine de denetimler yapan ekipler, kızartma yağlarının içerisindeki polar madde miktarının standartlara uygunluğunun ölçümünü gerçekleştiriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu incelemelere göre kızartma yağının içerisindeki polar madde miktarı %24’ü aştığı durumda yetkililer, işyerlerine yağların değiştirilmesi gerektiğini bildiriyor. Ölçümler sırasında işyerleri aynı zamanda uzmanlar tarafından konu hakkında bilgilendiriliyor.

Atık yağların zararları saymakla bitmiyor.

1 lt atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Toksit özelliğe sahip bu yağlar, yer altı sularına karışarak kısıtlı olan temiz su kaynaklarını içilemez duruma getiriyor.Döküldükleri ortamı kirleten atık yağlar, su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturuyor.Ayrıca evlerin gider ve kanalizasyon sistemine büyük zarar veriyor.Atık bitkisel yağların çöpe atılması durumunda ise yağmur suları ile toprağa, nehirlere ve denizlere ulaşarak canlı türlerinin yaşam alanlarını yok ediyor.

 

Kızartma amacıyla kullanılan yağlar defalarca kullanıldığında ise polar sayıları yükselerek kanserojen madde haline geliyor. Kullanılmış yağın bekletilip tekrar kullanılması durumunda peroksit değeri yükselerek oksitleniyor ve bağışıklık sistemine zarar veriyor.

Bu Haberi Paylaşın