Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

15 yıl önce kanseri yendi sahnede kanseri anlatıyor

03.05.2013

15 yıl önce Bursa da kendisine akciğer kanseri teşhisi konulan ve ölecek gözüyle bakılan ve bu yakalandığı amansız hastalıktan yaşamı sevdiği zevk aldığı ve insanları sevmesi nedeniyle kurtularak doktorları hayrete düşüren 61 yaşındaki Latif Kalkandere, “Hastayım, Yaşıyorum, Buna Ben de Şaşıyorum” adlı tek kişilik stand-up gösterisini, Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezinde özellikle öğrencilere yönelik olarak ve örnek olacak şekilde sahneledi.

Gösteriyi öğrencilerin yanı sıra, Bursa Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Sagun, Mudanya Belediyesi Kültür Müdürü Gülşen Dağlı da seyretti.

Doktorların 15 yıl önce kendisine akciğer kanseri olduğunu ve 3 aylık ömrünün kaldığını söylediklerinde ilk önce moralinin oldukça bozulduğunu ancak daha sonra düşündüğünde hayatı ve insanları sevdikçe yaşamdan zevk aldıkça bu amansız hastalıktan kendisinin kurtulacağına inandığını ve doktorları kendi deyimi ile ters köşeye yatırdığını belirtiyor, yani amansız hastalıktan kurtulduğunu açıklarken kanser kesinlikle korkan ve bu hastalıktan çekinen insanları çok seviyor, . Yaşadığı deneyimi 15 yıldan bu yana tiyatro sahnesine yansıtıp insanlara örnek olmaya çalışıyor. Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezinde sergilediği tek kişilik stand-up oyunu ile kültür merkezini dolduran öğrencileri gülmekten kırıp geçiren Kalkandere, gösteri sonrasında dakikalarca ayakta alkışlandı. Bugün burada gençlerimize kanseri ve kanserden korunma yollarını anlatmaya çalışırken bu tür hastalıklardan korkulmaması ve üzerine gidilmesi gerektiğini vurgulamak istedim” dedi.

Gösteri sonrasında Bursa vali yardımcısı Eyüp Sabri Kartal tarafından sanatçıya çiçek verilerek teşekkür edildi.

Mudanya belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından kanser haftası nedeniyle ilçe de gösterime Mudanya belediye başkanı Hasan Aktürk’ün isteği ile sunulan tek kişilik stand-up gibi aktivitelerin bundan sonra da ilçede belediye olarak gerçekleştireceklerini ve vatandaşların bu tür önemli konularda bilgilendirilmelerinin sağlanacağını belirten belediye başkanı Hasan Aktürk, sosyal ve kültürel açıdan insanları bilgilendirici her türlü aktivitenin verileceğini vurguladı.

Bu Haberi Paylaşın