Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

188 Bin 290 Kilo Bitkisel Atık Yağ Toplandı

10.12.2016

Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan yetki devri kapsamında, atık yağların evlerden ve işyerlerinden toplanması için iki büyük firma ile protokol imzalamış olan Edirne Belediyesi,  bitkisel atık yağların ekonomiye geri kazandırılması ve çevrenin kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara devam ediyor.

Çevreye duyarlı Edirne Halkı’nın atık yağlarını geri dönüşüme kazandırmaları için Edirne Belediyesi tarafından mahalle muhtarlıklarına, okullara ve camilere 60 litrelik bidonlar hizmete sunulurken, atık yağların 5 litreye ulaşması halinde Edirne Belediyesi ile anlaşmalı olan firmalar, evlerden ve işyerlerinden atık yağları toplayarak, geri dönüşüme kazandırıyor.

2016 yılı Aralık ayına kadar yapılan tüm çalışmalar sonucunda işyerleri ve konutlardan 188 bin 290 kilo bitkisel atık yağ toplanarak, geri dönüşüme kazandırıldı.

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE İÇME SUYUNU KİRLETİYOR

Çevreye atılan ve lavaboya dökülen bitkisel atık yağların yarattığı tehlike hakkında bilgi veren       Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada 1 litre atık yağının 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğine dikkat çekti.

Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağların; denizlere, göllere ve akarsulara ulaştığında suyun kirlenmesine ve sudaki oksijenin azalmasına neden olduğunu belirten yetkililer, bu atık yağların başta balıklar olmak üzere ortamdaki diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açtığına değindiler.

SU ALTINDAKİ CANLI VARLIKLARI YOK EDİYOR

Atık bitkisel yağların özgül ağırlıkları nedeniyle su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplayarak, oksijen transferini önlediğini belirten yetkililer bu durumun ise su altındaki canlı varlıkları yok ettiğini söyledi.

KANALİZASYON SİSTEMİNE ZARAR VERİYOR, MALİYET ARTIYOR

Kullanılmış yağların lavaboya döküldüğünde kanalizasyon sisteminin zarar gördüğünü belirten yetkililer,“Lavaboya dökülen atık yağlar dren sistemine sıvanmakta, kanalizasyon borusu iç cidarında diğer atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olmaktadır. Bu şekilde tıkanıklıklara ve taşmalara neden olarak kanalizasyon sistemine ve arıtılması gereken atık yükünü arttırarak atık su arıtma tesislerine zarar vermekte, bakım ve işletme maliyetini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre  lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemlerinin yüzde 40 oranında tıkanmasına sebep olmaktadır. Evsel bitkisel atık yağların ekonomiye kazandırılması ve doğanın da bu yağların atılmasından kaynaklanacak kirlilikten korunması amacıyla Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce kullanılmış bitkisel atık yağların toplanması ile ilgili çalışmalarımız her geçen gün artan katılımla devam ediyor” dediler.

TOPLADIĞINIZ 5 LİTRE ATIK YAĞ EVİNİZDEN ALINACAK

Konutlarda toplanmış olan 5 litre ve üzerindeki kullanılmış bitkisel atık yağlar için vatandaşların Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile irtibata geçmeleri halinde, lisanslı firmaların vatandaşların adreslerine yönlendirildiğini belirten yetkililer, “Edirne’deki lokanta, otel, ciğerci gibi işyerlerinden toplanan bitkisel atık yağlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı firmalara teslim etmektedirler. Toplanan bitkisel kaynaklı atık yağlar Kocaeli Gebze’de bulunan geri dönüşüm tesislerinde yüzde 70’i biodizel ve yüzde 30’u elektrik enerjisine dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır. ifadelerini kullandı.

2016 yılı Aralık ayına kadar Edirne Merkez İlçe sınırları içerisinden işyerleri ve konutlardan 188 bin 290 kilo bitkisel atık yağ çevre ve insan sağlığına zarar vermeden geri dönüşüme gönderilmiştir.

Vatandaşlar, evde topladıkları bitkisel atık yağlar için Edirne Belediyesi’nin protokolü mevcut olan lisanslı firmalar DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel Üretimi A.Ş. ile 444 28 45  ve 0530 400 64 33 numaralı hattan ya da KOLZA Biodizel Yakıt ve Petrol Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 444 30 19 ve 0533 924 54 26 numaralı hattan iletişime geçebilirler.

Çevreye duyarlı vatandaşlar, bitkisel atık yağların toplanması hakkında detaylı bilgi almak için; Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün (0284) 213 51 51 ve 213 91 40–147 numaralı telefonlarına başvurabilirler.

Bu Haberi Paylaşın