Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

2013 yılı Fidan Dikim Sezonunun Startı Verildi

25.03.2013

Osmangazi’de Fidanlar Toprakla Buluşmaya Devam Ediyor
1 Milyon Fidan Kampanyasında Festival Coşkusu Yaşandı
Osmangazi Belediyesi’nin “Yeniden Yeşil Bursa” hedefiyle başlattığı Türkiye’nin en büyük çevre projelerinden biri olan Bir Milyon Fidan Kampanyası’nda, 2013 yılı ağaç dikim sezonunun startı, 14 okuldan yaklaşık 500 öğrencinin katıldığı coşkulu bir törenle verildi. Festival havasında gerçekleşen fidan dikim kampanyası ile 1.500 Çam Fıstığı fidanı toprakla buluştu.
Anaokulu, ilköğretim ve lise öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilen 2013 yılı ağaç dikim sezonunun açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 2010 yılında startını verdikleri ‘1 Milyon Fidan’ kampanyasında bu güne kadar 700 bin aşkın fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttükleri kampanyanın Türkiye’de düzenlenmiş en büyük çevre projelerinden biri olduğunu ifade eden Dündar, “4 yılda 742 bin fidanı toprakla buluşturduk. Bunun için okullarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, gazetecilerin ve en anlamlısı Bursaspor’umuzun da katıldığı toplam 68 fidan dikim programı düzenledik. Sadece Selçukgazi köyümüzde bu güne kadar 40 bin fidanı toprakla buluşturduk. Bugün de bin 500 çam fıstığı fidanını, çocuklarımızla birlikte, bir bayram havasında toprakla buluşturuyoruz” dedi.

BURSA YEŞİLİYLE BULUŞUYOR
Bu güne kadar Demirtaş, Ovaakça, Selçukgazi, Avdancık, İsmetiye, Kazıklı bölgelerindeki ormanlık alanların yanı sıra, Osmangazi sınırları içerisinde bulunan park ve yeşil alanlara 180 bin fidan diktiklerini ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Bugün burada minik yavrularımızla birlikte startını verdiğimiz, 2013 yılı ağaç dikim sezonunda, Kasım ayı sonuna kadar 200 bin fidan dikerek, yıl sonunda toplamda 900 bin fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Önümüzdeki yılın Mart ayında da kalan 100 bin fidan daha dikerek, kampanyamıza ismini veren 1 milyon fidanı toprakla buluşturmuş olacağız” dedi. Osmangazi Belediyesi olarak klasik belediyecilik anlayışının dışında, Türkiye genelinde ses getiren sosyal sorumluluk projelerine de imza attıklarını belirten Başkan Dündar, “Yoğun kentleşme ile birlikte bu özelliğini yitirmeye başlayan kentimizi, 1 milyon fidan kampanyası ile yeniden yeşiline kavuşturuyoruz” dedi.

4 YILDA 742 BİN FİDAN DİKTİK
Osmangazi Belediyesi olarak 2013 yılında 87 bin metrekare alanı yeşillendirerek 27 parkı hizmete açmayı planladıklarını açıklayan Dündar, “Bu güne kadar 172 bin metrekare alanı yeşillendirerek 67 parkı, vatandaşlarımızın, çocuklarımızın hizmetine sunduk. Osmangazi Belediye sınırları içerisinde, park ve bahçelerle birlikte 742 bin fidan toprakla buluştu. Bursa’mız sizlerle birlikte diktiğimiz bu fidanlar sayesinde yeniden eski yeşiline kavuşacak. Dikmiş olduğumuz fidanlar, bizim ve siz çocuklarımızın geleceğine önemli bir katkı sağlayacak. Bizlerle birlikte bu coşkuya ortak olan tüm katılımcıları kutluyorum” dedi.

OSMANGAZİDEN BÜYÜK KATKI
Fidan dikim töreninin açılışında konuşan Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, 1 Kasım 2007 ‘da Türkiye genelinde başlatılan Orman Eylem Planı ve Ağaçlandırma kampanyası ile yeşil olan ülkemizin daha da yeşil olmasının hedeflendiğini söyledi. Coşkun, “Bu seferberlikte sadece orman idaresi değil, STK’ların ve belediyelerin de katkı koymasını istedik. Bu konuda bize büyük destekleri olan Osmangazi Belediyesi’ni kutluyorum. 2008 2012 yılları arasında 6 milyon 600 bin adet fidan diktik. Bunların 600 binini de Osmangazi Belediyemizin destekleriyle gerçekleştirdik. Bize verdiği destek ve katkılarından dolayı sayın başkanımız Mustafa Dündar’ı kutluyorum” dedi.
Selçukgazi köyünde düzenlenen fidan dikim törenine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Hüseyin Erdönmez, Mehmet Çoban, İsmail Selimoğlu, Kenan Akan, Mehmet Çoban ve Halil Döner ile, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun’un yanı sıra, Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi, Yunuseli İMKB Kız Meslek Lisesi, Lütfü Banuşoğlu İlköğretim Okulu, Emirsultan Ticaret Borsası İlkokulu, Can Kardeş Anaokulu, 1 Murat İlköğretim Okulu, Kamil Sarıaydın İlköğretim Okulu, Asil Çocuk Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Süleyman Çelebi Anadolu Lisesi, Nuri Erbak Anadolu İlköğretim Okulu, Çınar Anadolu Lisesi, Yedi Renkli Çınar Anaokulu ve Cumhuriyet Lisesi’nden öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Bu Haberi Paylaşın