Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

2014 çevre dostu binaların yılı olacak!

08.01.2014

Yeni yılın ilk günlerinde döviz kurlarında artış yaşandı. Bu nedenle başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere enerji kalemlerinde zam bekleyen Türkiye için 2014 yılı tasarruf dönemi olacak.

Altensis Projeler Koordinatörü Serkan Emin, 2014 yılının Türkiye için tasarruf dönemi olacağını söyledi. Bu dönemde savurganlıklara son verilmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu açıklayan Emin, sadece Aralık ayındaki hareketlerin değil, kışın artan enerji talebi ve seçimler nedeniyle yıl genelinde gerçekleşecebilecek dalgalanmaların da Türk halkını daha tasarruflu olmaya yönelteceğini belirtti.

Serkan Emin, Türkiye’nin en büyük cari açık nedeni olan enerji giderlerinin düşürülmesi gerektiğini tekrarlayarak, “2014 yılıyla beraber çevreci konutların dönemi başlayacak. Mevcut binaların da yeşil dönüşümünün yapılmasıyla Türkiye açısından ihmal edilemeyecek bir tasarruf ortaya çıkacak” dedi.

Emin, Türkiye’de kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek konutlardan sadece yüzde 10’unun çevre dostu yeşil konutlar olması halinde ortalama yılda 250 milyon dolarlık enerjinin tasarruf edilebileceğini vurguladı. Emin, dönüşüm kapsamındaki tüm binaların çevre dostu olması halinde ise tasarruf edilecek rakamın yılda 2.5 milyar doları bulabileceğini söyledi.

Bu Haberi Paylaşın