Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

3 ayda 3.5 Ton atık pil toplandı

19.08.2014

odunpazari-haber-3-ayda-3_5-Ton-atık-pil-toplandı-b1

Odunpazarı Belediyesi, kullanılmış pillerin çevreye atılmasını önlemek ve geri dönüşümle yeniden kazanılmasını sağlamak amacıyla Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında okullara, sağlık kurumlarına, marketlere ve muhtarlıklara yerleştirilen atık pil kutuları sayesinde 3,5 ton atık pil topladı.

Eskişehir halkının büyük destek verdiği proje sonrası toplanan atık pil ve bataryalar, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)’a teslim edilerek, kullanılmış pillerin çevreye herhangi bir zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesine olanak sağlanıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Odunpazarı Belediyesi yetkilileri vatandaşları kullanılmış pillerin zararları konusunda uyardı.

YETKİLİLER UYARDI
Kullanılmış pillerin gelişi güzel çevreye veya çöpe atıldığında zamanla ayrıştığını ve içindeki civa, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallerin su, toprak ve havayı kirlettiğini belirten yetkililer, atık pillerin torba ve kavanoz gibi pratik malzemelerde biriktirilerek evsel kaynaklı diğer atıklardan ayrı toplanması gerektiğini hatırlattılar.

Yetkililer ayrıca şunları söyledi “tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çevre ve insan sağlığı açısından ülkemizde de atık piller diğer atıklardan ayrı olarak toplanmakta, geri kazanılmaktadır. Sadece atık pillerin geri kazanımı değil, doğaya zararlı etkisi olan tüm atıkların geri kazanımı sağlanmalıdır.”

Bu Haberi Paylaşın