Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

300 Çankayalı “Meydan Okuyor”

26.05.2015

cankayali_Bisiklet

Bu yıl 4.sü düzenlenen “Avrupa Bisiklet Meydan Okuması”na katılan ilk ve tek Türk kenti olan Çankaya, ilk haftasında çok iyi performans çıkardı

Meydan okumaya Çankaya adına katılan 304 bisikletçi, 5 bin 601 kilometre yol alıp 1150 kg karbon tasarrufu yaptı; Çankaya 14. Sıraya yerleşti

15 ülkeden 39 kentin katıldığı, 31 mayıs’a kadar sürecek olan meydan okuma daha sağlıklı kentler yaratabilmek için bisikletin bir ulaşım aracı olarak toplum nezdinde yeniden kabulünü sağlamayı amaçlıyor. İlki 2012 yılında düzenlenen Avrupa Bisiklet Meydan Okuması’na (European Cycling Challenge -EEC) katılan ilk ve tek Türk kenti olan Çankaya, ilk hafta gösterdiği başarılı performansla göz doldurdu.

15 ülkeden 39 kentin katıldığı Meydan Okuma’da şimdilik 304 kişiden oluşan Çankaya Takımı, sadece ilçe sınırlarında alınan mesafe (bin 523 km ve sürekli artıyor) hesaplandığında 39 kent arasında 21. sıradayken; takım üyelerinin Çankaya’dan diğer ilçelere gidip gelirken aldığı mesafelerin de hesaplandığı “Toplam Mesafe” kategorisinde 5 bin 707 (ve sürekli artıyor) kilometreyle 14. sıraya yükseliyor. Bu da Çankaya Takımı’nın bisikleti gerçekten de bir şehir içi ulaşım aracı olarak kullandığının en önemli kanıtı. Çankaya Takımı üyeleri bu performanslarıyla ilçe sınırları içinde 309; başkent genelinde ise 1150 kilogram karbon tasarrufu yapmışlar.

Temel hedefi, özellikle şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımını yeniden özendirmek ve yerleştirmek olan EEC, böylece hem egzoz dumanının azaltılmasını ve bu sayede hava kirliliğinin önlenmesini hem de gün içinde aktif spor yapan sağlıklı nesilleri teşvik ediyor.

9 MAYIS’TA KUĞULUPARK’TA OLACAKLAR
Çankaya Belediyesi, Avrupa Bisiklet Meydan Okuması’nın tanıtımı için çeşitli etkinlikler de düzenliyor. 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle Kuğulu Park’ta düzenlenecek kutlamalarda EEC15’in tanıtımı için de bir stant kurulacak. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikte, gönüllülerle sürekli büyüyen Çankaya Takımı, ilçe sakinleriyle tanışacak; yeni bisikletçileri selamlayacak ve Kuğulu Park’tan başlayan güzergâhta pedal basarak bisiklete dikkat çekecek.

NASIL KATILACAKSINIZ?
Çankaya takımında yer almak için akıllı telefonlar için yazılan Cycling365 adlı uygulamayı indirmeniz yeterli. Bisiklet sürmeyi seviyor ancak akıllı telefon kullanmıyorsanız; bisikletle aldığınız mesafeyi günlük olarak http://www.cyclingchallenge.eu/tr/ adresine de girebilirsiniz. Üstelik yarışmaya 1 Mayıs’ta başlamanız gerekmiyor. Sistem veri girişlerini ileri ve geri dönük olarak kabul ettiğinden pedal çevirmeye 24 Mayıs’ta da başlasanız kat ettiğiniz mesafe Çankaya hanesine yazılacak. EEC’nin internet sitesinde Türkçe sekmesi de yer alıyor.

Meydan Okuma’yla ilgili güncel gelişmeleri, Çankaya’nın ve rakiplerinin durumunu ECC2015’in Facebook sayfasından takip edebilir; bisiklet sürerken ya da bisikletinizle çektiğiniz fotoğrafları #ECC2015eu etiketiyle doğrudan Instagram, Twitter ve Facebook’ta paylaşabilirsiniz.

cankayali_6_5_15_a

Bu Haberi Paylaşın