Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

365 Günü de Çevre Bilinciyle Yaşamalıyız

07.06.2017

Pamukkale Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinliklerini Saadet Erikoğlu İlkokulu’nda yapıldı. Öğrencilerin şiirler okuyup, resimlerini sergilediği bu etkinlikte çevre bilinci gelecek nesillere aktarıldı. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, çevre bilincinin sadece bir gün değil 365 gün boyunca yaşanması gerektiğini belirterek, “Bu etkinlikteki amacımız çocuklarımızda çevre bilinci ve hassasiyetinin şimdiden yerleştirilmesi idi. Bunu başardığımızı büyük bir mutlulukla görüyorum” dedi.

Pamukkale Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliklerini Saadet Erikoğlu İlkokulu Bahçesi’nde düzenledi. Etkinliğe Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcıları Veli Demir, Adnan Kaya ve Türkay Gözlükaya, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan ile öğretmenler ve yüzlerce öğrenci katıldı. Etkinlikte, Pamukkale Belediyesi’nin açtığı stantlarda, atıklardan oluşturulan çeşitli eşyalar sergilendi. Öte yandan yine belediye tarafından tüm öğrencilere diş macunu ve diş fırçası, balon, meyve suyu ve çeşitli yiyecekler dağıtıldı. Çocuklar bir taraftan stantlardaki sürpriz hediyeleri alırken diğer taraftan belediyenin oluşturduğu oyun alanlarında gönüllerince eğlendi. Pamukkale Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikler bunlarla da sınırlı değildi. Etkinliklerde ayrıca çevre bilincine dikkat çekmek için Çevre konulu resim sergisi de yer aldı. Atıkların ayrıştırılarak toplanmasına vurgu yapmak amacıyla yeşil, mavi, siyah gibi farklı renklerdeki geri dönüşüm kutuları da etkinliklerde yer aldı. Öte yandan birçok okulun yer aldığı Dünya Çevre Günü programı ise görülmeye değerdi.

“HER GÜN ÇEVRE GÜNÜ GİBİ OLMALI”

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Pamukkale Belediyesi’nin “çevre herkesin” bilinciyle hareket ettiğini belirterek bu programı hazırladıklarını ifade etti. Dünya Çevre Günü’nün sembolik olarak 1 gün kutlandığını ancak 365 gün çevreye duyarlı olunması gerektiğini kaydeden Başkan Gürlesin, “Bu etkinlikte amacımız çocuklarımızda çevre bilinci ve hassasiyetini şimdiden yerleştirilmesidir. Yaşantımızda kullandığımız birçok malzemenin geri dönüşüm yoluyla tekrar kullanabildiğini görüyoruz. Hem çevre kirliliğinin önüne geçiliyor hem de bu atıklar değerlendirilerek ekonomiye katkı sunulduğu gösteriliyor. Pamukkale Belediyesi olarak eğitim konusunda çok hassas davranıyoruz ve eğitime önem veriyoruz. Bunun için okullarda fiziki yapının güzelleştirilmesinden eğitim kalitesinin artırılmasına kadar birçok alanda eğitime katkı veriyoruz. Bizim imalatlarımız yapılmadan önce 600 olan öğrenci sayısı bugün bine yaklaştı. Yaptığımız hizmetlerden bizler de mutluyuz. Amaç eğitimdeki kalitenin artırılmasıdır. Bir de çevreyle ilgili etkinlikler olunca eğitim daha bir güzel oluyor. Bu vesileyle herkesin çevre gününü kutluyorum. Bir gün değil 365 gün çevre bilinciyle hareket ettiğimizi vurgulamak istiyorum” dedi. Pamukkale Kaymakamı Balcıoğlu da, çocukların etkinlikte her şeyi anlattığını ifade ederek, “Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin ve ekibi ile okullarımızın hazırladığı etkinlik bizlere her şeyi anlattı. Eğitim konusunda yerel yönetim ve okullarımızın işbirliğine giderek neler yapılabileceğinin güzel bir örneği bugün burada en güzel şekliyle sergilendi” diye konuştu.

DEFİLE DÜZENLENDİ

Daha sonra programda birbirinden güzel gösteriler yer aldı. Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu Mehter Marşı gösterisini büyük ilgi gördü. Deliktaş İlkokulu öğrencileri ise Erik Dalı ve Modern Dans gösterisiyle izleyenleri büyüledi. Saadet Erikoğlu İlkokulu 1/F sınıfı öğrencileri ise Müzikli ritim gösterisiyle nefesleri kesti. Programın diğer bölümünde de Hüseyin Erikoğlu anaokulu, Ahmet Nuri Erikoğlu İlkokulu ve Saadet Erikoğlu İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı atık malzemelerden oluşan kıyafet defilesi vardı. Minikler defilede hem atıkların geri dönüşümüne dikkat çekti hem de yetenekleriyle profesyonel mankenlere taş çıkarttı. Etkinliklerde ayrıca çeşitli okullardaki minik öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiir okuyup konuşma yaptılar. Dünya Çevre Günü Programının sonunda ise, etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere plaket verilerek teşekkür edildi.

Bu Haberi Paylaşın