Bizi Takip Edin

Manşetler

39. Olağan Meclis Toplantısı ve Kütahya Sempozyumu Kayıtları Başladı

15.05.2023

Türkiye 6 Şubat 2023 sabahına yeniden deprem gerçeği ile uyandı. Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetinde iki büyük depremin yol açtığı felaket 12 şehir, 62 ilçe ve 1097 köy yerleşiminde yıkıma ve yapı stoğunun yarısından fazlasının zarar görmesine neden oldu. Türkiye ve Suriye’de etkin olan depremlerde 50 binin üzerinde can kaybı yaşandı ve 120bin kişi yaralandı. Tüm yurtta ilan edilen seferberlik ve büyük dayanışma beraberinde acil durumlara karşı birlikte hareket etmenin önemini bir kez daha gösterdi. Bu durum, deprem sonrası yeniden inşa süreçlerinde kent jeolojisini kavrama, hatalardan öğrenme ve yenilikçi inşa teknikleri ile afet öncesinde, sırasında ve sonrasında hazırlık planlarının yaşamsal önemine dikkat çekti.

Deprem sonrası yaşanan diğer aciliyetlere karşı (göç, yeniden yapılanma, ekonomik yenilenme vd.) kentlerin kırılganlığını azaltmak ve dirençliliğini sağlamak için gerekli kısa ve uzun vadeli tedbirlerin alınması da afetlerle yaşamayı öğrenmekte büyük önem taşıyor. Deprem sonrası kentlerde sağlıklı ve dirençli bir kentsel çevreyi oluşturmak için kentsel kırılganlıkların hesaplanması, yerel halkın süreçlere katılımı ve bir parçası olması, ekonomik rejenerasyonun sağlanması ve nihayetinde sağlık ve esenliği yeniden tesis etmekte yerel yönetimlere önemli görevler düşmektedir.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanlığı Prof. Dr. Handan Türkoğlu ve Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu tarafından yapılacak “Deprem ve Deprem Sonrası Sağlıklı ve Dirençli Kentler” konusunu ele almak amacıyla 9-11 Haziran 2023 tarihlerinde Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. 39. Olağan Meclis Toplantısının da gerçekleşeceği sempozyumda “Deprem ve Deprem Sonrası Sağlıklı ve Dirençli Kentler”konularında yapılan araştırmalar ve öneriler uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek oturumlarda katılımcılarla paylaşılacaktır.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 39. Olağan Meclis Toplantısı ve Kütahya Sempozyumuna katılmak isteyen üye belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin ve koordinatörlerimizin https://www.online.skb.gov.tr/?part=register&id=31  sayfasına en geç 2 Haziran 2023 tarihine kadar kayıt yapmaları gerekmektedir.

Bu Haberi Paylaşın