Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

4 Yılda 18 Bin Öğrenciye Su ve Çevre Bilinci Eğitimi

18.11.2016

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü işbirliği ile öğretmen ve öğrencilere yönelik sosyal sorumluluk projesi kapsamında verdiği “Su ve Çevre Bilinci” seminerlerini sürdürüyor. Son olarak Körfez General Edip Beyoğlu İlkokulu öğretmen ve öğrencilerine seminer veren İSU Genel Müdürlüğü, geçen 4 yıllık sürede 96 okul ile 14 bilgi evinde eğitim gören 18000 öğrenci ile görevli öğretmene su ve çevre bilinci eğitimi verdi.

KAYNAKLAR ÇOĞALDI, KAYIP KAÇAK AZALDI

Küresel ısınma, bilinçsiz su kullanımı ve artan nüfus ile birlikte tatlı su ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacını karşılayan İSU Genel Müdürlüğü, sanayileşme ile birlikte sürekli nüfusu artan şehrin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için bir yandan yeni kaynaklar oluştururken bir yandan da yatırımlar ile kayıp ve kaçakların azaltılmasını sağlıyor. Yuvacık ve Namazgah barajları, Denizli göleti, Sapanca gölü ve derin su kuyuları ile kaynakları çoğaltan Kurum, kayıp kaçakları da yüzde 26 seviyesine indirdi.

4 YILDIR EĞİTİMLER VERİLİYOR

Yatırımlarını sürdüren Kurum, özellikle genç nüfusta su ve çevre bilinci oluşturulması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü işbirliği ile ilkokul ve bilgi evlerinde seminerler düzenliyor. Kurumun Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen eğitimler 4 yıldır sürdürülüyor. Bu yıl ki eğitim döneminde ilk olarak Körfez General Edip Beyoğlu İlkokulu öğrencilerine su ve çevre bilinci eğitimi verildi. Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Okul Müdürü Bilal Sürücü, İSU Eğitim Şube Müdürü Ali Fazıl Demir,Körfez Şube Müdürü Muharrem Bektaş, okul yönetici ve öğretmenleri ile öğrencilerden oluşan 310 kişi katıldı.

ÖĞRENCİLERE SU VE ÇEVRE BİLİNCİ

Okul Aile Birliği üyelerinin de katıldığı seminerde eğitim veren Şube Müdürü Ali Fazıl Demir, su ve çevre bilincinin oluşturulması için özellikte ilkokul öğrencilerine farkındalık seminerleri düzenlediklerini söyledi. Su ve çevre bilincinin genç yaşta verilmesini önemli olduğunu ifade eden Demir, kurumun yaptığı çalışmalar ile her geçen gün önemi artan su ile çevrenin korunması için yapılacak önlemler ile tasarruflar hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin katılımının da sağlandığı seminerde konuşan Ali Fazıl Demir, dünya kalitesinde içmesuyu sağladıkları Kocaeli’nde suyun çeşmeden içildiğini kaydetti.

EĞLENEREK ÖĞRENDİLER

Programın sonunda öğrencilerde çevre bilinci ve su tasarruf ve kullanımının akılda kalıcı ve eğlenceli yöntemlerle verilmesi için tiyatro gösterisi yapıldı. Öğrencilerin de katılımının sağlandığı doğaçlama tiyatro gösterisinde, bir yandan bilgiler paylaşıldı bir yandan da öğrenciler eğlenerek bilgiler öğrendi.

OKUL YÖNETİCİLERİNDEN TEŞEKKÜR

Okul Müdürü Bilal Sürücü ile Okul Aile Birliği yöneticileri, düzenlenen seminerden ve su ve çevre bilinci için verdikleri bilgilerden dolayı İSU yöneticilerine teşekkür ederek çiçek verdi. Program,hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Bu Haberi Paylaşın