Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Yağ Hediye

08.07.2013

Bitkisel atık yağ toplama çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Odunpazarı Belediyesi, projenin daha geniş kitlelere ulaşması için yoğun bir çalışma içerisinde.

Bir yandan bilgilendirme çalışmaları ile kent halkında farkındalık oluşturan Odunpazarı Belediyesi diğer yandan hayata geçirdiği “5 Litre Bitkisel Atık Yağ Toplayana 1 Litre Yağ Hediye” kampanyası ile projenin daha geniş kitlelere ulaşmasını amaçlıyor.

2013 yılı itibariyle 26 mahalle genelinde gerçekleştirdiği bitkisel atık yağ toplama çalışmaları ile binlerce ton bitkisel atık yağın geri kazanımını sağlayan Odunpazarı Belediyesi, sunduğu hizmetle ülke ekonomisine de büyük katkı sağladı.

Konu ile ilgili olarak Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, kullanılmış kızartmalık yağların tekrar kullanılmasının insan sağlığına, çevreye dökülmesinin de toprağa ve suya zarar verdiği, atık yağların lavaboya dökülmesi halinde atık su hatlarında tıkanmalara neden olduğu, çöpe dökülen atık yağların ise çöp depolama alanlarında sık sık yangın çıkmasına neden olduğu belirtildi.

Ayrıca hayvansal ve bitkisel yağ atıklarının çöp içerisine ve çevreye dökülmesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2005 tarihli yönetmeliğine aykırı olduğuna da değinen belediye yetkilileri, Proje kapsamında lisanslı firma ile belediye tarafından başlatılan kampanya ile evlerde biriktirilen 5 litre atık yağın 250 43 46 numaralı Belediye hattı arandığı taktirde vatandaşın evinden alınacağını ve 1 litre Ayçiçek yağı hediye edileceğini belirtti.

Toplanan atık yağların ise geri dönüştürülerek biodizel üretiminde kullanılacağını ve ekonomiye destek sağlanacağını belirten Odunpazarı Belediye yetkilileri tüm vatandaşları Bitkisel Atık Yağları ayrı olarak biriktirmeye davet etti.

Bu Haberi Paylaşın