Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

60 Yıllık Vahşi Depolamaya Son Verdi; Şimdi Elektrik Üretecek

23.11.2018

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli seçim vaatlerinden biri olan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri için 16 ay gibi kısa bir sürede inşaatı için yapılan ihalenin sözleşmesi imzalanmıştı. İnşaatı tamamlanan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri için daha sonra işletme ihalesi gerçekleştirildi. İhale gereği EDİKAB üyelesi belediyelerin 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kar kazanması ve bertaraf ücreti ödememesi Türkiye’de bir ilk olmuştu. Edirne’deki vahşi depolamaya son veren tesis, 3 Kasım 2017’de tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla hizmete açılmış ve tesise ilk çöp dökülmüştü. Birlik üyesi ve İl Özel İdaresi’ne bağlı 96 köyün çöplerinin bertaraf edildiği bu tesise günlük yaklaşık 250 ton çöp getiriliyor.

Edirne’nin kanayan yarasına son veren Katık Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri şimdi ise elektrik üretimine başlıyor. Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Çöp Elektrik Üretim Tesisi; 25 Kasım 2018 tarihinde Saat: 15.00’te düzenlenecek törenle açılıyor.

Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Çöp Gazı Elektrik Üretim Tesisinin birinci etabının 25 Kasım Pazar Günü düzenlenecek olan törenle hizmete açılacağını ifade eden EDİKAB Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Tesisimize getirilen çöplerin üzeri kapatılıyor ve çöpteki metan gazı özel bir sistemle 6 bin metreküplük mebranla kaplı bir alanda toplanıyor. Daha sonra bu gaz saatte 1,56 MW enerji üretebilen elektrik motorlarına aktarılıyor. 1 etabın devreye girmesiyle Edirne’de 16 bin evin elektrik ihtiyacına eşdeğer elektrik üretimi yapacağız. Bir süre sonra da 2. Etap devreye girecek ve böylece toplamda 30 bin evin elektrik ihtiyacını sağlayacak elektrik üretimi gerçekleştirilecek” dedi.

Gürkan ayrıca tüm Edirne Halkı’nı 25 Kasım 2018 Saat: 15.00’te düzenlenecek olan açılış törenine davet etti.

Bu arada törene katılmak isteyen vatandaşlar için tüm mahalle muhtarlıkları ve belediye önünden 25 kasım Pazar Saat: 14.00’te araç hareket edecektir.

Bu Haberi Paylaşın