Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Akaydın gençleri obezite ve madde bağımlılığı konusunda bilgilendirdi

21.12.2012

 

Akaydın gençleri obezite ve madde bağımlılığı konusunda bilgilendirdi 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, belediye olarak obezite ve madde bağımlılığı konularında sürekli söyleşiler düzenleyerek halkı bilgilendirdiklerini kaydetti.
Efem Akdeniz Gençlik ve Spor Kulübü’nün Gençlik Programı kapsamında Türk Ulusal Ajansı’nca kabul edilen “Gelecek Sağlıkla Gelecek” projesinin toplantısına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, gençlerin obezite ve madde bağımlılığı konusundaki sorularını yanıtladı. Gençlerin zor bir konuda çalışma yürüttüğünü ifade eden Başkan Mustafa Akaydın, çalışmanın toplumda farkındalık yaratacağını söyledi. Obezitenin dünyada artan bir oranda sorun olduğunu kaydeden Akaydın, ABD’nin obezite konusunda dünyada birinci sırada yer aldığını söyledi.
ÇOK SAYIDA SÖYLEŞİ

Madde bağımlılığı konusunda Akdeniz Üniversitesi’nde bir merkez kurduğunu dile getiren Akaydın, “Türkiye’de tütün kullanımı, madde bağımlığı konusunda en yaygın olanıdır. Son yıllarda tütün kullanımında geriye doğru bir düşüş var ancak madde bağımlılığı ve alkol kullanımı konusunda bir artış var. Bu artış tehlikelidir. Bu artışı engellemek için sürekli konferanslar yaptık. Özellikle obezite konusunda belediye olarak ara vermeden söyleşiler düzenleyerek halkı bilgilendiriyoruz. Bundan sonraki zamanda belediye başkanlığı görevim devam ettiği sürece yeni projeler üretmek için elimizden geleni yaparız” diye konuştu.

FARKINDALIK YARATMAK

Madde bağımlığının kurtuluşunun çok zor olduğunu dile getiren Akaydın, sigaradan kurtulma oranın yüzde 3 civarında olduğunu kaydetti. Başkan Mustafa Akaydın, önemli olanın bu alışkanlıklara hiç başlanılmaması olduğunu ifade ederek, özellikle uçucu madde bağımlığının çok tehlikeli olduğunu söyledi. Bu uçucu maddeleri kullananların saldırı noktasına vardığını belirten Akaydın, “Biz belediye olarak her türlü çabayı göstermeye hazırız. Şu anda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

GENÇLİK MERKEZLERİ YAPIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak gençlere yönelik önemli projelere imza attıklarını vurgulayan Akaydın, şöyle konuştu: “Öğrencilere barınabilecekleri gençlik merkezleri yapıyoruz. İlk yaptığım işlerden biri 180 öğrenciye konaklama imkanı sunmak oldu. Şimdi de ikinci sömestreye yetişecek 300 kapasiteli gençlik merkezi açacağız.”

ZAM SİGARA İÇİMİNDE CAYDIRICI MI?

Yasakçılıkla sigarayla mücadele konusunda başarı sağlamayacağını ifade eden Akaydın, pahalandırma yönteminin de başarılı olamayacağını kaydetti. Zamların kaçakçılığı teşvik edeceğini belirten Akaydın, “Benim asıl korkum sigara kaçakçılığı değil. Özellikle alkol kaçakçılığında çok büyük tehlike var. Örneğin geçen yıl kaçak alkolden 4 Rus genç hayatını kaybetti” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın