Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Akçadağ’da Ağaç Dikme Şenliği

28.03.2018

Akçadağ Belediyesi,’ İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı’ kapsamında Akçadağ’da ‘Ağaç Dikme Şenliği’ düzenledi. Akçadağ Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin katılımını sağlayarak projeye destek oldu.

Hedefimiz, daha yeşil daha canlı bir Akçadağ sloganıyla kentte ağaçlandırma seferberliği başlatan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, ‘Akçadağ’da Sera Gazı Emisyonunun Azaltılması projesi’ kapsamında 1300 çam fidesini toprakla buluşturuyor. Proje kapsamında Başpınar Mahallesi  Karataşlık mevkiinde düzenlenen ağaç dikimi şenliğine, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, proje ortağı Akçadağ Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Eyüp Gönültaş, Proje koordinatörü Başkan yardımcısı Eyüp Işık, Başkan yardımcısı Osman Aslantaş, Başpınar mahalle muhtarı, Öğretmen ve öğrenciler ile Akçadağ Belediyesi müdürleri ve çalışanları katıldı.

Daha yeşil bir Akçadağ için ağaçlandırma çalışmaları yaptıklarını belirten Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, ‘İklim değişikliğinin en önemli sebebi; yok edilen yağmur ormanları ve fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazıdır. Yeryüzüne güneşten gelen ısı toprak tarafından yansıtıldıktan sonra bu gaz kütlelerinin içerisinde sıkışarak atmosferdeki ısının kalıcı olarak artmasına sebep olur. En çok bilinen sera gazı ise karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar.Bu yüzden de ağaç dikmenin önemi büyüktür.’dedi.

Başkan Kazgan, yapılan çalışmaları açıkladıktan sonra, ilk fidanı Başpınar Mahalle Muhtar Mehmet Önal ile birlikte dikti.

Bu Haberi Paylaşın