Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Akçay Belediyesi’nden Engelliler Gününde Anlamlı Karar..

07.12.2012

3 Aralık Dünya Engelliler gününde toplanan Akçay Belediye Meclisi Akçay Belediye sınırları içinde yaşayan engelliler için önemli bir karara imza attı. Başkan İnceoğlu’nun önerisi ile işvelerinde engelliler için tuvaletler ve rampalar zorunlu hale getirildi.
3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu’nun başkanlığında toplanan Akçay Belediye Meclisi, belde de yaşayan engelli yurttaşların yaşamını kolaylaştırmak için bir dizi kararlar aldı.
Akçay Belediye ve Meclis Başkanı Cahit İnceoğlu, belediye meclisinin Aralık ayı olağan oturumunu başlatmadan önce ek gündem maddesi olarak görüşülmek üzere bir önerge verdi. Başkan İnceoğlu; sözlü olarak meclise verdiği önergede, “Bu gün çok anlamlı bir gün, bu gün Dünya Engelliler Günü. Bu anlamlı günde engelli yurttaşlarımıza daha engelsiz bir yaşam sunmak için bir şeyler yapmalıyız” dedi. Başkan İnceoğlu’nun önerisi “Engelli yurttaşlarımıza daha engelsiz bir yaşam sunacak önlemlerin görüşülerek karara bağlanması’’ şeklindeki ek gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi. Sırası geldiğinde görüşmeye açılan ek gündem maddesi gereğince, Akçay Belediye Meclisi oybirliği ile Akçay sınırları içinde bulunan ve yürürlükteki mevzuat gereği işyerinde tuvalet zorunluluğu bulunan umuma açık eğlence ve istirahat işyerleri ve diğer tüm işletmelerde bundan böyle engelli tuvaletlerinin de yer almasını ve önünde basamak-set gibi engeller bulunan zemin kat işyerleri giriş ve çıkışlarında engelli rampası yapılmasını zorunlu hale getirdi.
Gündem maddesinin görüşülmesi sırasında söz alan Başkan İnceoğlu, “Akçay Belediyesi olarak birçok yaşamsal konuda olduğu gibi engelliler konusunda da kuruluşumuzdan bu yana duyarlılığımızı sürdürüyoruz. Bu gün Dünya da 600 milyon, ülkemizde ise 8,5 milyon engelli insan yaşıyor. Her insan potansiyel bir engellidir. Engelli yurttaşlarımızı görmezden gelemeyiz. Onların yaşamını en az engelsizler kadar kolaylaştırmak zorundayız. Akçay Belediyesi olarak biz bu konu da daha özenli davranıyoruz. Örneğin; Birçok Belediyenin hizmet binasında olmayan engelli tuvaleti bizim belediyemizde var. Yine birçok Belediye binasında bulunmayan engelli asansörü bizim belediye hizmet binamızda var. Yaya kaldırımlarımızı engelli yurttaşlarımıza göre sıfır eğimli düzenliyoruz. Yine Belediyemize ait tüm şehir içi otobüslerimizde engelli rampası bulunuyor. Bu konuda alacağımız karar çok hayırlı bir karar olacaktır” dedi. Ardından oy birliği ile kabul edildi. Oybirliği ile alınan karar sonrasında ise Belediye Meclisine teşekkür eden Başkan İnceoğlu, “Bu vesile ile bir kez daha Dünya Engelliler Gününü kutluyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaşın