Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Akçay termal suya kavuştu

28.02.2014

Akçay Belediyesi tarafından iki yıldır sürdürülen etüd ve sondaj çalışmaları olumlu sonuç verdi ve Akçay sınırları içinde açılan bir sondaj kuyusundan (termal) sıcak su fışkırmaya başladı.

Akçay Belediye Başkanlığı tarafından 02.03.2011 tarihinde 297 hektar alan için alınan Jeotermal Kaynak arama ruhsatı kapsamında başlatılan Akçay sınırları içinde sıcak su arama çalışmaları geçtiğimiz günlerde nihayet olumlu sonuç verdi.akcay

Akçay Belediyesinin talebi üzerine, İller Bankası Yeraltı Etüd Dairesi Başkanlığı Uzmanları tarafından (arama ruhsatı sınırları içinde) aylarca süren etüd çalışmaları sonucunda, tespit edilen bir nokta da jeotermal su kaynağı verilerine ulaşıldı. Yine Akçay Belediyesi tarafından sondaj çalışmaları için sağlanan İller Bankası kredisi ile Akçay-Cemil Temel mahallesinde başlatılan sondaj çalışmalarında 450 metre derinlikte şimdilik 35-40 derece sıcaklıkta 50 Lt/sn debisinde zengin mineralli sıcak (Termal) su bulundu. 14.02.2014 tarihinde İller Bankası Uzmanları ve Akçay Belediye Başkanlığı tarafından geçici kabulü yapılan sondaj kuyusunun 100 metre daha derinleştirilmesi halinde su sıcaklığının 60 dereceye kadar çıkabileceği ve bu sondaj kuyusunun etrafında açılacak yeni kuyularında devreye girmesi ile yeterli debi ve sıcaklıkta termal suyun elde edileceği, bu termal suyun Akçay ve çevresindeki turistik tesis ve konutlarda ısıtma amaçlı kullanılabileceği belirtildi.

Akçay’da bulunan sıcak su ile ilgili bir açıklama yapan Akçay Belediye Başkanı Cahit inceoğlu; “Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yaptığımız girişim ve çalışmalar sonucunda, hedefimize ulaşmış bulunuyoruz. Son derece mutluyuz. Çünkü bu gelişme, Akçay’ımızın ve çevresinin kaderini değiştirecek önemde bir gelişmedir. Yakın gelecekte Akçay’ımız ve çevresindeki tesis ve konutlar sıcak suya kavuşacak, On binlerce yurttaşımız bu termal suyun nimetlerinden yararlanacak. Sevgi ve Su Beldesi Akçay’ımızın değeri bir kat daha artacak. Akçay’ımıza ve halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Bu Haberi Paylaşın