Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Ankara – İzmir Yolu’nun alternatifi 20 gün içinde trafiğe açılacak

23.01.2014

‘Ulaşılabilir bir Bursa’ hedefiyle çalışmalarına yön veren Büyükşehir Belediyesi, Ankara – İzmir Yolu’na alternatif olarak açılan 30 metrelik yolun çalışmalarında sona gelindi.yol

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ankara – İzmir Yolu’nun kuzeyindeki 30 metrelik yolun yaklaşık 20 gün içinde trafiğe açılacağını müjdeledi. Bursa’yı modern ulaşımla buluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan ve Ankara – İzmir Yolu’na alternatif güzergah olan 30 metrelik yolda çalışmalar hızla sürüyor. ‘Ulaşılabilir bir Bursa’ hedefiyle çalışmalarına yön veren Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara – İzmir Yolu’na alternatif olarak açtığı 30 metrelik yolun çalışmaları artık gün sayıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte 30 metrelik yoldaki çalışmaları yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa’nın daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kent olması hedefiyle çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Altepe, yolun tamamlanmasıyla kent ulaşımının nefes alacağını belirterek, “Bursa, altyapısıyla, üstyapısıyla hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu konuda özellikle kentimizin ulaşılabilir bir kent olması ve kent içi trafiğin rahatlaması konusunda önemli çalışmalara imza atıyoruz” dedi. Altepe, bu dönemde, bugüne dek olmadığı kadar kamulaştırma ve yıkımlar yapılarak kentin daha da yaşanılabilir hale geldiğini belirtti. Başkan Altepe, Bursa’nın yıkılarak güzelleştirildiğini belirterek, “Bursa’da, planda olmasına rağmen uygulamada olmayan yolları birer birer yapıyoruz. Bursa’yı boydan boya ve dikine geçen caddelerimiz, bu dönemde hızla açılıyor. Ana arterlerin açılması konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun bir faaliyet gösteriyoruz. Bursa’nın gündeminde yaklaşık 30 yıldır olan ve bir türlü gerçekleşmeyen 30 metrelik yol da bu dönemde yapıldı. Bu sayede, Ankara – İzmir istikametindeki caddeye alternatif yeni bir cadde açılmış oluyor” diye konuştu.

“Yalova Yolu – Sırameşeler arası tamamlandı”
Çalışma kapsamında, Yalova Yolu ile Sırameşeler ve Acemler Köprüsü arasındaki bölgenin en önemli etap olduğunu belirten Başkan Altepe, “Şu anda Yalova Yolu – Soğanlı arası ve Alemdar ile Sırameşeler arasındaki 250 parselin kamulaştırılması bitti ve burada daha önce 5 metre olan ara caddelerimiz, şu anda artık 30 metre haline geldi. Bu bölgede otobüs dolaşamıyordu, sadece küçük araçlar kullanabiliyordu. Şimdiyse büyük otobüslerin geçebileceği yeni bir ana arter kazandırılmış oldu. Yalova Yolu – Sırameşeler arası tamamlandı. Daha sonra diğer etapları, Acemler’den Çevre Yolu ve Mıudanya Yolu bağlantıları, diğer tarafta da Yalova Yolu, Balıklı üzerinden, Yıldırım bölgesi Gürsu’ya doğru uzanarak devam ediyor” dedi.

Yalova Yolu – Sırameşeler arasındaki etabın sonuna gelindiğini kaydeden Başkan Altepe, “Artık burada son işlemler yapılıyor. Demiryolu altı dediğimiz bu bölgelere nefes aldıracak son işlemler, yeni imar planları ve yeni yapılacak binalarla birlikte Bursa’nın en sıkıntılı bölgesinde önemli bir dönüşüm yaşanmış oluyor. Gerçek anlamda kentsel dönüşümün en güzel örneklerinden biri de bu 30 metrelik yolla sağlanıyor. Burada son eksikler yapılıyor. Orta refüj düzenlemesi, yeşil alan çalışmaları, çevre düzenlemeleri, ışıklandırmalar tamamlanınca, yaklaşık 20 gün içinde güzel bir açılış yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, bölgedeki çalışmaların yaklaşık 42 milyon TL’ye mal olduğunu sözlerine ekledi.

Bu Haberi Paylaşın