Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Antalya’nın hava kalitesi internette

28.12.2012

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentin hava kalitesini anlık olarak Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden yayınlayacak.

Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile Büyükşehir Belediyesi’nin Güllük, Otogar ve Yenimahalle’de bulunan 3 hava kalitesini izleme istasyonundan edilen veriler, anlık olarak Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden ilan edilecek. Deneme aşamasında olan sistemin önümüzdeki günlerde hayata geçmesi hedefleniyor. Proje hayata geçtiğinde ilgilenenler Büyükşehir Belediyesi web sayfasında verilen linke tıklayarak, eş zamanlı olarak hava kirliliği ölçüm sonuçlarına ulaşabilecek. Sistem istasyonlardaki ölçümleri anlık olarak siteye aktaracak.

METEOROJİK VERİLER DE OLACAK

Sitede, hava kalitesi olarak ön görülen Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Cumhuriyeti Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği çerçevesindeki toz, kükürt dioksit, karbon monoksit, azot dioksit ve ozon ölçümlerinin yanında, sıcaklık, rüzgar yönü ve şiddeti, yağış miktarı gibi meteorolojik veriler de anlık olarak takip edilebilecek.

GEÇMİŞE AİT RAPORLAMA YAPILABİLECEK

Son teknoloji alt yapıya sahip sistemde, anlık verilerin yanında geçmiş yıllara ve aylara ait verilere de ulaşılabilecek. Sistem, geçmiş yıllar ile bugünü kıyaslayıp, indeks değeri verebilecek. Bu değerlendirmeyi raporlama, tablo ve grafiklerle de destekleyen sistem havanın kirli olup olmadığını bilimsel kriterler çerçevesinde gösterecek.

Bu Haberi Paylaşın