Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık Kağıtlar Sanata Dönüşürken Geri Dönüşüm Bilinci Aşılıyor

29.06.2022

Tepebaşı Belediyesi Sukurusu Uygulama Merkezi, geri kazanım konusunda bilincin arttırılmasına dikkat çekerken, atık kağıtları da sanata dönüştürüyor.

Tepebaşı Belediyesi’nin çevre odaklı çalışmalarından biri olan Sukurusu Uygulama Merkezi, belediyeden çıkan ofis atık kağıtlarının elde geri dönüşüm yöntemiyle, sanatsal değeri olan her biri farklı el yapımı kağıt üretimine dönüştüğü bir merkez olmayı sürdürüyor.

Belediyenin kağıt atıklarının bir kısmı ile başkanlığa gelen buket çiçeklerin eritilerek kağıt hamuruna dönüştürüldüğü merkezde, eski bir zanaat olan kağıt yapımının kendine özel dokusu ve çeşitliliği ile ortaya çıkan tasarımlar üzerine çalışılıyor. Ekolojik sorumluluk bilinciyle hazırlanan özgün tasarımlar, belediyenin etkinlik, anma, kutlama gibi özel günlerde iletmek istediği mesajlara dönüşüyor. 2009 yılından beri belediye hizmet binasında faaliyetlerini sürdüren merkezde yoğun emekle ortaya çıkartılan ürünler ise her yıl binlerce kişiye ulaşıyor. 2009 yılı itibariyle merkezin çalışmalarına katılan ziyaretçi sayısı 27 bine yaklaşırken, atölyeden çıkan ürün sayısı ise 160 bini geçti.

Geri dönüşüm bilinci aşılanıyor

Öte yandan merkez, hem çocuklara hem yetişkinlere sunduğu hizmetlerle, çevre konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda son olarak Gelişim Koleji’nden 4’üncü sınıf öğrencileri, Eskişehir Şehir Koleji anaokulu öğrencileri ve Eskişehir TED koleji 3’üncü sınıf öğrencileri merkezi ziyaret ederek eğitimlere katıldı. Merkezin uyguladığı; çevre sorunlarının tüketim ve insan etkileriyle ilgisi ve çözüm önerilerini içeren bilinçlendirme programına katılan çocuklar, oyunlar ve görsel materyallerle doğayı korumanın yollarını eğlenceli bir şekilde öğrendi. Atık kağıtların geri dönüşüm sürecini uygulamalı olarak öğrenerek birer çevre dostu olarak merkezden ayrılan öğrenciler, evlerinde de atık ayırmak konusunda özenli olup, çevrelerini de bu konuda teşvik edeceklerine dair söz verdi.

Eskişehir’in gururu oldu

Ayrıca Türkiye’nin ilk kamusal el yapımı kağıt atölyesi olan merkez, çalışmaları ve üretimleri ile uluslararası alanda da tanınırlığını artırdı. Nisan ayında, Dünya çapında önde gelen Kağıt Sanatı Derneği ‘The International Association of Hand Papermakers and Paper Artists (IAPMA, e.V.)’, Tepebaşı Belediyesi Sukurusu Uygulama Merkezi yetkilisi Güneş Evrim Yılmaz’ı Başkan Yardımcılığı görevine atayarak, Eskişehir’e ve Türkiye kağıt sanatına büyük gurur yaşattı.

Bu Haberi Paylaşın