Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık Pil Toplama Kampanyası Devam Ediyor

01.02.2013

Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Amirliği görevlileri Çevreye ve dolayısı ile insanlara bu kadar zarar veren pillerin toplanması konusunda çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Atık Pil toplama çalışması sürüyor
Küçük ama zararı büyük

Çevreye ve dolayısı ile insanlara bu kadar zarar veren pillerin toplanması konusunda çalışmalar yapmaya devam eden Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Amirliği görevlileri ilçe genelinde atık pillerin toplanması için İlçe genelinde yapmış olduğu tespitler sonucunda belirlenen alanlara atık pil toplama bidonları dağıtarak, vatandaşların çevreye ve insan sağlığına daha duyarlı olmalarını sağlamaya devam ediyor.
Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Amirliği görevlileri Yazlıktan Ulaşlı’ ya kadar olan tüm bölgelerde tespit edilen Marketlere, Büfelere, Şarküteri ve Kuruyemişçilere, eczanelere, Kırtasiyecilere, Okullara, Fotoğrafçılara, petrol ofisi, saatçi,elektrik ve elektronikçilere atık pil toplama bidonlarının teslim edip belirli aralıklarla kontrolleri yapılarak toplanmasını sağlıyor.
Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz ve Belediye Temizlik İşleri amirliğine bağlı ekipler,İlçe merkezinde esnaflardan gelen istekler doğrultusunda Atık Pil toplama çalışmasına hız vererek kampanyaya destek olan Esnafları ziyaret ederek teşekkür edip atık pilleri teslim aldılar.
Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz,Atık Pil konusunda bir açıklama yaparak Pillerin içinde bulunan civa, insan sağlığına en çok zarar veren madde. Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabiliyor. Bu maddeler toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışıyor.
Bu da dolayısıyla sağlığımızda geri dönüşümü olmayan izler bırakıyor. Ayrıca pillerden çıkan zararlı maddeler, çocukların duygusal zekalarının gerilemesine ya da sinir sistemlerinin zayıflamasına da neden oluyor. Bir küçük kalem pil 4 metrekare toprağı kirletiyor, 800 bin litre suyu içilemez hale getiriyor. Bu kadar suyu kullanılmaz hale getirdiğini ve bu kadar toprağı üretim yapılamaz hâle dönüştürdüğünü düşünecek olursak, tehlikenin boyutunu daha da iyi gözümüzün önünde canlandırabiliyoruz dedi.

Bu Haberi Paylaşın