Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık Toplamaya Önem Veri̇li̇yor

31.01.2017

Ambalaj atıklarının geri dönüşümü amacıyla 24.06.2007 tarih ve 26652 sayılı resmi gazetede Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği yayınlanmasından sonra, bu bilinçle ambalaj atıklarının çöpten ayrı olarak toplanması konusunda başlatılan geri kazanım, vatandaşların da desteği ile güzel bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Bu anlamda Belediye Ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarla birlikte kağıt ambalaj atıkları toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor. Kağıt ve karton gibi kağıt geri dönüşümü yapılabilecek atıklar işyerlerinden, esnaflardan, okul ve vatandaşların belirlenen noktalara bırakmış olduğu yerlerden toplanarak topluma hizmet ve doğaya saygı çerçevesinde devam ediyor.

Yapılan çalışmalarla birlikte 100 lerce ağaç yok olmaktan kurtulmakla birlikte, daha yaşanabilir bir toplumun devam ettirilmesi yönünde de önemli bir adım atılmış oluyor. Kaynağında ayrı toplanan geri dönüşebilen ambalaj atıkları, yapılan ayrıştırmayla hem evsel atık miktarı azaltılarak evsel atık toplama maliyeti düşürülüyor ve toplanan bu geri dönüşümlü atıkların geri kazanımıyla ülke ekonomisine olumlu bir katkı sağlanmış oluyor.

Öte yandan geri kazanılan 1 ton kağıt ile 1617 adet çam ağacının kurtarıldığını düşündüğümüzde her bir ambalaj atığı enerji ve hammadde anlamına gelmekle birlikte, ülke ekonomisine de ekstra bir kazanç sağlıyor. Avrupa’da atık kağıt, tüm kağıt üretiminin %65’ini karşılamakta, %100 geri dönüşümlü kağıttan üretilmiş bir ton kağıt 400 kw enerji, yaklaşık 26,5 m³ su tasarruf edilmesi anlamına gelmekte.

Bu noktada, cam, kağıt, karton, metal ve plastik nitelikli ambalaj atıklarını kaynağında (ev, işyeri, okul, ticarethane, alışveriş merkezi ve sanayi bölgelerinde) çöpten ayrı olarak biriktirilmesi ve görevli personele teslim edilmesi büyük önem arz ediyor. Böylelikle geri dönüşüm bilinci ile bu döngünün devamlı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Bu Haberi Paylaşın