Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık TV ve ekranlar artık çevreye zarar vermeyecek

03.05.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Katot Işın Tüpleri İçeren Atıkların Geri Dönüşümü” projesi kapsamında atık tüplü televizyon ile monitörlerin çevre ve insan sağlığına uygun şartlarda bertaraf edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından planlanan ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Katot Işın Tüpleri İçeren Atıkların Geri Dönüşümü” projesi hayata geçiyor. Atık tüplü televizyon ve monitörlerin çevre ve insan sağlığına uygun şartlarda bertaraf edilerek İstanbul halkının bu konudaki bilincinin arttırılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje kapsamında bir yıl içinde bir dönüşüm tesisi kurulacak.

İstanbul’a kazandırılacak projeyle, atık televizyon ve monitörler işlenerek cam, bakır, plastik gibi materyallere ayrılacak ve bu materyaller geri dönüşüm tesislerine gönderilecek. Ayrıca afiş ve ilanlar ile İstanbul haklına proje tanıtılacak ve yapılacak bilinçlendirme çalışmaları ile farkındalık oluşturulacak.

“Katot Işın Tüpleri İçeren Atıkların Geri Dönüşümü” projesinin İBB Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen açılış toplantısına İBB Atık Yönetimi Müdürü Türker Eroğlu, Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, AB ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi(İFM) Müdürü Nafız Eyüp Korkut, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı Müdürü Hülya Alper ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden ve İlçe Belediyelerinden temsilciler katıldı.

Atık Yönetimi Müdürlüğü olarak elektronik atıklar ile ilgili yürütülen projelere dikkat çeken Türker Eroğlu, Avrupa Birliği Life Programı kapsamında SMILE projesini tamamladıklarını belirterek, “Katot Işın Tüpleri İçeren Atıkların Geri Dönüşümü projesini de başarıyla tamamlayarak İstanbul’a modern teknolojinin zararlarını bertaraf edecek yeni bir tesis kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Müdürü Sayın Mehmet Doğan da gerçekleştirmeyi planladıkları ulusal ve uluslararası projelerden bahsederek, İstanbul halkının eğitimi için bu tip projelerin önemini vurguladı. Projenin bir diğer ortağı olan Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı adına söz alan Vakıf Müdürü Sayın Hülya Alper ise, vakfın yerel yönetimlerin ve demokrasinin güçlenmesini hedeflediğini, bu hedefe uygun projelerde yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Toplantıda proje hakkında teknik bilgilerin yer aldığı bir sunum da yapıldı.

Bu Haberi Paylaşın