Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık Yağ Toplama Kampanyasına Destek Sürüyor

01.02.2013

Atık Yağ toplama kampanyasına
Vatandaşlar ve Esnaflardan yoğun destek var

Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, Gölcük Belediyesi olarak başlatılan Atık Yağ toplama kampanyasının İlçe genelinde devam ettiğini ve Atık Yağ konusundaki çalışmaların İlçe genelinde Vatandaşlardan, Okullardan, Esnaflardan, Kurum ve Kuruluşlardan destek gördüğünü belirtti.
Çevre Mühendisi Serkan Aksöz yaptığı açıklamada, Evlerde kullanılarak lavabolara ve çöpe dökülen 1 Lt kızartmalık atık yağın 1 Milyon Litre suyu içilemez ve kullanılamaz hale getirdiğini belirtti. Çevreye verdiği zararın farkında bile olmadan lavabolara dökülen kızartmalık atık yağların su giderlerini zaman içerisinde tıkayarak kanalizasyon sistemlerine zarar vermesi, kanalizasyon sistemlerinin yenilenmesini gerektirdiği için ekonomimize negatif etki olarak yansımaktadır.
Aynı zamanda yoğunluğu suya göre daha hafif olan yağın su ile buluşması yani kanalizasyonlara dökülmesi durumunda, suyun yüzeyini kaplayan yağın havadan suya olan oksijen geçişini engellemesi neticesinde su altındaki canlı yaşamını olumsuz etkilediğini belirtti.
Serkan Aksöz ayrıca Çevre sağlığı açısından büyük tehlike yaratan bu yağların, tekrar tekrar kızartma işlemine tabi tutulması insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kızartma işlemi için kullandığımız yağları en fazla bir kere daha (kızartma işlemi yaptığımız yağları en fazla 2.kez tekrar kullanmak, sağlığımızı koruyabilmemiz açısından iyidir.)kullanarak kaplarda (örnek: Pet Şişeler) biriktirip Vatandaşların bağlı oldukları Muhtarlıklara giderek burada bulunan Atık Yağ Toplama Bidonlarına bırakabilirler dedi.
Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri bu yönde çalışmaların ı aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

Bu Haberi Paylaşın