Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık Yağların Dönüşümüne Tepebaşı Hassasiyeti

11.10.2016

Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü geri dönüşüm çalışmalarının en önemli halkalarından biri olan atık yağlar konusunda büyük hassasiyet gösteriyor.

Ağustos 2010 tarihi itibariyle Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde tüm Eskişehir’de başlatılan “Bitkisel Atık Yağların Geri Kazanımı Uygulaması” çerçevesinde Tepebaşı ilçesindeki lokantalar, oteller, yemekhaneler, eğlence yerleri, sanayi mutfakları, hazır yemek üretimi yapan firmalar ve diğer atık yağ üreten işletmelerde gerekli denetimler yapılarak, bu konuda işletmeler bilgilendirildi. 2013 yılsonu itibariyle de hanelere yönelik bilgilendirme çalışmaları 51 mahallede tamamlandı.

Konutlardan bitkisel atık yağların toplanması çalışmalarında ise başta okullar, muhtarlıklar, beldeevleri, siteler ve camiler olmak üzere 260 toplama noktası oluşturuldu. Böylelikle evlerinde bitkisel atık yağlarını biriktiren vatandaşlar, toplama noktalarına bitkisel atık yağlarını teslim etmeye başladılar. Okullarda yürütülen çevre eğitimlerinde bitkisel atık yağlara da vurgu yapılarak küçük yaşlardan itibaren bilinç kazandırılmaya ve böylelikle ailelere ulaşılması hedeflendi. Şimdiye kadar 167 okulda 16.842 öğrenciye ulaşarak bitkisel atık yağ bilgilendirilmesi okullar aracılığıyla yapıldı.

Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalar ve vatandaşların da bu konuda daha hassas davranmaları sonucunda 2010 yılından bu zamana kadar, toplanan bitkisel atık yağ rakamlarında olumlu geri dönütler almaya başladı. 2010 yılında 33 ton bitkisel atık yağ toplanırken 2015 yılında bu rakam 134 tona yükselirken; 2016 yılında ise 150-160 tonlara yükseleceği öngörülmektedir. Tepebaşı ilçesinde 2010 yılından bu yana bitkisel atık yağ toplama rakamında yaklaşık 120 tonluk bir artış yakalandı.

Atık bitkisel yağların geri dönüştürülmesi ekonomik açıdan önem arz etmektedir. Küresel ısınmaya karşı mücadele aracı olabilmesi gibi ekonomik ve çevresel avantajları olan bitkisel atık yağlar, 2010 yılından bu güne kadar yaklaşık 615 ton bitkisel atık yağ toplanarak, yaklaşık 1800 ton karbondioksit salınımı engellenmiş oldu.

Bu Haberi Paylaşın