Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atıklar Aktarma İstasyonuyla Taşınacak

11.08.2019

8 AĞUSTOS 2019

BASIN BÜLTENİ

Atıklar aktarma istasyonuyla taşınacak

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, dağ bölgesinin atıklarını aktarma istasyonu ile düzenli depolama alanına taşıyacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarda, evsel ve tehlikeli olmayan nitelikteki sanayi atıkları olmak üzere yaklaşık 3.500 ton atık, her gün Yenikent ve İnegöl düzenli depolama alanlarında bertaraf ediliyor. Her iki alanda da toplamda 12.2 mwh kapasitede çöp gazından elektrik enerjisi üretim tesisi faaliyet gösteriyor ve bu tesisle, depolama alanlarında oluşan metan gazı değerlendirilerek atmosfere verilmesi önleniyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Bursa Entegre Katı Atık Yönetim Planı’ doğrultusunda, ‘Yenikent Düzenli Depolama Sahası’na alternatif oluşturabilecek alanın belirlenmesine yönelik süreç başlatıldı. İl bazında tespit edilen 29 adet düzensiz depolama alanının 25’i kapatılarak, kente 300 bin m2 yeşil alan kazandırıldı.

Yeşil alan seferberliği

Ayrıca uzak ilçelerin evsel nitelikli atıklarının sağlıklı bir şekilde düzenli depolama alanına taşınması amacıyla da aktarma istasyonlarıyla ilgili planlama yapıldı. Orhaneli –Büyükorhan– Harmancık ilçelerinin atıkları için Orhaneli İlçesi aktarma istasyonu, Keles İlçesi için ise ‘Atık Aktarma Rampası’ planlandı ve yer tahsisi yapılarak projeleri hazırlandı. 2020 yılı içerisinde işletime alınması hedeflenen tesislerle, dağ ilçelerinin atıklarının sağlıklı bir şekilde aktarma istasyonu ve rampadan ‘Yenikent Düzenli Depolama Alanı’na taşınması planlanıyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun konuyla ilgili dağ ilçelerinde inceleme yaparak hazırladığı komisyon raporu da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Aktarma istasyonları yapıldığı takdirde, dağ ilçelerince kullanılan düzensiz depolama alanları da yeşil alana dönüştürülebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Bu Haberi Paylaşın