Bizi Takip Edin

Manşetler

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Bursa’da Gerçekleştirildi

31.10.2016

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı 25-26-27 Ekim 2016 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi. Çalıştaya Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe, Birliğe üye belediyelerinin temsilcileri, Bursa ilçe belediyelerin temsilcileri, bağımlılıkla mücadele konusunda çalışmalar yapan belediyeler ve kurumların temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında söz alan Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe bağımlılık konusuna değinerek, Birlik olarak son zamanlarda Türkiye’nin ve Bursa’nın önemli bir sorunu haline gelen madde bağımlığı sorunu ile ilgili çalışmalardan söz etti. SKB Başkanı Altepe, şu an 64 üyesi bulunan Sağlıklı Kentler Birliğinin sağlık ve kent konuları dahilinde bağımlılıkla mücadele çalışmalarının da devam ettiğini belirtti ve “Günümüzde madde bağımlılığı, dünyanın ve Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisidir. Maalesef bu hastalık Bursa’da da diğer illerde olduğu gibi özellikle gençler arasında artma eğilimindedir. Yerel yöneticiler olarak bu soruna çözüm üretmek adına Birlik olarak geçen yıl ağustos ayında düzenlediğimiz bağımlılıkla mücadele çalıştayının bir yenisini bu sene de gerçekleştirmek istedik. Bakanlıklarla ve ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışarak, donanımlı ve hazırlıklı hale gelmek, madde bağımlılığı konusunda toplumun, bilhassa gençlerin yanında olmak istiyoruz” dedi.  Başkan Altepe, Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bağımlılık sorununun bilincinde olduklarını ve bu konuda ki çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Kültegin Ögel katılımcılara bağımlılığı önleme çalışmaları ve bağımlılıkta yaklaşım temel ilkeleri hakkında genel bilgiler verdi. Prof. Dr. Kültegin Ögel belediyelerin sunumlarının ve tartışmalarının olduğu oturumların moderatörlüğünü yaptı. Ardından, Bursa Büyükşehir Belediyesi GADEM (Gençlik ve Aile Destek Merkezi)’den Sosyolog Gökhan Öztürk kuruluşundan bugüne GADEM’in bağımlılık konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verip, ilerleyen zamanlarda GADEM’in bağımlılıkla mücadeleye yönelik projelerinden bahsetti.

Bağımlılıkla mücadele konusunda farklı belediyelerin farklı örnek projeleri paylaşmak için ortak bir platform oluşturduğu Bağımlıkla Mücadele Çalıştayın’da Edirne Belediyesinden Psikolojik Danışman – Sosyolog Esra Selvi “Ailelere Yönelik Madde Bağımlılığı Eğitimi”, Bağcılar Belediyesinden Psikolog Şengül Yarımoğlu, Uğur Kaçmaz, Doğan Semih Toy “Yeni Bir Ben Bağımlılık Sosyal Destek Projesi” başlıklı sunumlarıyla söz alarak, proje ve deneyimlerinin katılımcılarla paylaştı.

Günün sonunda tüm katılımcılarla birlikte GADEM (Gençlik ve Aile Destek Merkezi) ziyareti gerçekleştirildi.

Çalıştayın 2. gününde Prof. Dr. Kültegin Ögel tedavi modaliteleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Prof. Dr. Gülten Seber, sunum ve tartışma oturumlarının moderatörlüğünü yaptı ve sorulara ortak yanıtlar arandı. Bilecik Belediyesinden Strateji Geliştirme Müdürü ve SKB Koordinatörü Hülya Eçen Çalışkan “Akıllıyım Çünkü Teknoloji Bağımlısı Değilim”, Sancaktepe Belediyesinden Uzman Psikolog Zehra Olcay Tuna, Ayşe Nazlı Hunca “Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezi (BADEM)”, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğünden Dr. Birkan Sancak “Değerlisin Sağlıklı Kal Projesi” ve son olarak Yıldırım Belediyesi’nden psikolog Cihad Kaya belediye olarak yaptıkları çalışmaların yer aldığı sunumlarıyla çalıştaya katkıda bulundu.

Prof. Dr. Kültegin Ögel’in öncülüğünde yapılan genel değerlendirme bölümünün ardından Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın