Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bağımlılıkla Mücadele Özveriyle Sürüyor

18.07.2018

9 TEMMUZ 2018

BASIN BÜLTENİ

Bağımlılıkla mücadele özveriyle sürüyor

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması hedefiyle çalışmalarına yön verdiklerini belirterek, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Rehabilitasyon Merkezi’nde (GADEM) bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere yönelik çalışmaların özveriyle sürdüğünü söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kurşunlu’da faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Rehabilitasyon Merkezi’nde (GADEM) kalan danışanlarla bir araya geldi. Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da katıldığı ziyarette, merkezde kalan vatandaşlarla sohbet ederek, sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler aldı.

Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin insan odaklı hizmetleri kapsamında Bursa’da yaşayan herkesin daha sağlıklı ve kaliteli yaşama sahip olmaları gerektiğini belirterek, “27 Ağustos 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren ‘Gençlik ve Aile Destek Merkezi’ndeki (GADEM) vatandaşlarımızla bir araya geldik, onları dinledik. Bu ülkede ve bu şehirde yaşayan her birey çok değerli ve önemlidir. Arzu ediyoruz ki, herkes huzurlu ve mutlu olsun. Hiç kimsenin kötü bir alışkanlığı olmasın, ailesi huzursuzluk yaşamasın” diye konuştu.

Aileler de sürece dahil oluyor

Başkan Aktaş, merkezdeki çalışmaları anlatarak “Bağımlı ve yakınlarının bireysel başvurularıyla GADEM’de uygulanan psikososyal destek programına alınarak, bireysel görüşmelerin sonucunda kişisel ilgi ve beklentilere uygun olarak boş zaman yapılandırılması gerçekleştiriliyor. Bağımlı kişinin ailesi de sürece dahil edilerek bağımlılık hakkında aile eğitimleri ile farkındalıkları arttırılıyor” dedi.

Başkan Aktaş, 27 Haziran 2018’de 5. grup olan danışan ve yakınlarının katılımı ile sosyal uyum süreci başlatıldığını söyleyerek, “6 hafta boyunca danışan ve yakınları, uzmanlar eşliğinde bireysel ve grup terapileri alarak bağımlılıkla mücadele noktasında farkındalık kazanıyor ve kendilerine daha güvenli bir yaşam sürdürebilme olanağı sunuluyor. Ayrıca sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere katılarak sosyal uyum becerileri geliştiriliyor. Kişisel gelişim seminerleri ile özgüvenleri desteklenerek kendilerini daha kolay ve doğru ifade edebilen bireyler haline gelmeleri amaçlanıyor” şeklinde konuştu.

Sosyal gelişim desteği

Başkan Aktaş, danışanların haftanın 1 gün Bursa’yı gezip yaşadıkları şehri tanıma, kültür ve tarihini öğrenme fırsatı bulduğunu kaydetti. Merkezde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren kurs merkezleri, sportif faaliyetler ve sosyal tesislerden faydalanarak danışanların sosyal gelişim süreçlerinin desteklendiğini vurgulayan Başkan Aktaş, “Danışanlar, temiz kaldığı ilk üçüncü ay ve altıncı ay sonunda ödüllendirilerek motivasyonlarının artması hedefleniyor. GADEM, her geçen gün tecrübelerini artırarak birçok aileye destek ve hizmet veriyor. Bunu yaparken de Milli Eğitim ve Halk Eğitim gibi kurumlardan da destek alıyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Aktaş, GADEM’in, 2018 yılı Ocak ve Temmuz ayları arasında 124 yeni danışan müracaatı, 1163 danışan, 862 danışan yakını görüşmesi, 38 kişiye üç aylık, 21 kişiye altı aylık temiz kalma ödülü, 116 Amatem, 15 Çematem, 22 Medicalpark Hastanesi yönlendirmesi yapılmış olup, hastanelere ücretsiz ulaşım desteği sağlandığını, ayrıca yapılan koruyucu – önleyici çalışmalarla 41 seminerle 1722 kişiye ulaşılarak 62 danışan yakınına bağımlılık eğitimleri verildiğini de sözlerine ekledi. GADEM’de danışmanlık hizmeti alan, kabul kriterlerini sağlayan danışanlarını tekrar hayata kazandırmak için çalışmaları sürdüren Kurşunlu Gençlik ve Aile Sosyal Uyum Merkezi’nin de misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. GADEM’de kalan danışanlarla sohbet eden ve yaşamları hakkında bilgiler alan Başkan Aktaş, daha sonra da Gemlik ve Kurşunlu’da incelemelerde bulundu. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın da kendisine eşlik ettiği Başkan Aktaş, vatandaşlarla da sohbet etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Bu Haberi Paylaşın