Bizi Takip Edin

Manşetler

Bağımlılıkla Mücadelede Yerel Yönetimlerin Rolü Eğitimi Edirne’de Gerçekleştirildi

02.10.2017

Bağımlılıkla Mücadelede Yerel Yönetimlerin Rolü Eğitimi 27-29 Eylül 2017 tarihinde Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Eğitime Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye belediyeler ile bağımlılıkla mücadele konusunda çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Eğitimin açılış konuşmaları Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ve Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar tarafından yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Kültegin Ögel bağımlılık konusunda bağımlı bireylerin ebeveynlerine ve bağımlı gençlere yönelik uygulama çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Eğitimin 1. günü ilk oturumunda bağımlı bireylerin ebeveynlerinin bağımlı çocuklarına karşı nasıl bir tutum sergilemesi gerektiği, ebeveynlerin bağımlılık konusunda nelere dikkat etmesi gerektiği ve ebeveynler açısından bağımlılıkla ilgili genel bilgiler gibi konulara değinilip katılımcılarla birlikte sorulara yanıt arandı. Eğitimin ikinci oturumunda ise bağımlı gençlere yönelik sorulara yanıt arandı. Bağımlı gençlerin eğitiminde temel ilkeler, gençlerle madde üstüne konuşma ilkeleri, bağımlılık hakkında gençlerin bilmesi gereken soru ve yanıtlar gibi konular üzerinde duruldu.

Eğitimin 2. gününde Prof. Dr. Kültegin Ögel bağımlılar ve bağımlılık alanında çalışanlara yönelik katılımcılara bilgiler verdi. 2. günün ilk oturumunda bağımlılık nedir, nasıl gelişir, bağımlılık döngüsü, bağımlılığa eşlik eden ruhsal sorunlar, bağımlılıkta iyileşme süreci ve bağımlılık hakkında genel bilgiler gibi konulara değinildi. 2. oturumda ise bağımlılık alanında çalışanlara yönelik konular, bağımlılarla görüşmede önemli adımlar, bağımlıları bilgilendirme, bağımlılarla görüşmede genel sürecin yönetilmesi, bağımlılarla görüşürken işe yarayan ve yaramayan yöntemler gibi konular ele alındı. Günün sonunda katılımcılar tarafından yöneltilen sorulara yanıtlar arandı.

Prof. Dr. Kültegin Ögel’in öncülüğünde yapılan genel değerlendirme bölümünün ardından Bağımlılıkla Mücadelede Yerel Yönetimlerin Rolü Eğitimi sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın