Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bakan Eroğlu, Hayvan Barınağını Açtı

21.03.2017

Balıkesir’de bir dizi açılış, temel atma ve sertifika dağıtım törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışını da gerçekleştirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin en büyük Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katıldığı tören ile yapıldı.

BAKIMEVİ YILDA 5 BİN HAYVANA HİZMET VERECEK
Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, tesisin yapılışında yaptığı konuşmada barınağın Bakan Eroğlu’nun katkı ve destekleri ile inşa edildiğini ifade etti. Tesisin kurulduğu alanın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alındığını belirten Başkan Uğur, “İlimiz genelinde hizmet verebilecek Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehebilitasyon Merkezi Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılmıştır. 20 bin 500 metrekarelik alanda 1000 hayvan kapasite ile hizmete başlayacak olan tesisimiz yılda en az 5 bin hayvana hizmet verecektir. Merkezimiz ameliyat sonrası üç bölüm halinde 1140 metrekarede hizmet vermektedir. Hasta bakım ünitesi 2 adet ve 430 metrekaredir. Yavrulu anne bölümü ise 845 metrekare olup üç ana bölümden oluşmaktadır. Merkezimide uyuz bölümü, kantina bölümü ve doğal yaşam alanları bulunmaktadır” dedi.

BAKAN EROĞLU: “5 YILDIZLI OTEL GİBİ”
Açılış töreninde hayvanseverler tarafından çiçekle karşılaşan Bakan Eroğlu, yaz mevsiminde bölgedeki yazlıklarına gelen vatandaşların yanlarında genellikle köpeklerini de getirdiğini, tatilden dönerken de herhangi bir yere bıraktıklarını söyledi. Sokakta kalan hayvanlar için bir rehabilitasyon merkezine ihtiyaç duyulduğunu belirten Eroğlu, “Gerçekten çok modern bir hayvan rehabilitasyon merkezi yapılmasını söyledik. Burayı görünce şaşırdım, 5 yıldızlı bir otel gibi. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini göstermek açısından bunlar, çok güzel örnekler. Eskiden bırakın hayvanları insanların kalacağı, tedavi olacağı hastaneler, neredeyse koğuş sistemiydi. Ama şimdi hayvanlar için bile 5 yıldızlı oteller gibi hastaneler yaptık” diye konuştu.
Hayvanseverlerin binlerce şikayet maili attığını söyleyen Bakan Eroğlu, “Hayvanseverler hep şikayet mailleri atıyorlar. Biraz da taşın altına elinizi sokun, konuşmak yetmiyor. Şikayetten ziyade sizler de yükün altına elinizi koyacaksınız. Durmadan şikayet ederseniz bu doğru değil. Yapılanları da görün” dedi.

Bakan Eroğlu, konuşmalar sonrası beraberinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, milletvekilleri Kasım Bostan, Mahmut Poyrazlı ve Ali Aydınlıoğlu, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda protokol mensubu ile birlikte Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti.

Eroğlu ve Başkan Uğur tören ardından çocuklara boya seti ve resim defteri dağıtarak, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni gezdi.

Bu Haberi Paylaşın