Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bakan Müezzinoğlu, ‘Sağlıklı Kentler İçin Sağlığa Yürüyoruz’ Etkinliğine Katıldı

28.04.2014

Yeşilköy Florya Sahili’nde yapılan yürüyüşe Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Anadolu ve İstanbul’dan katılım gösteren bazı belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşün ardından sahilde kurulan platformda kürsüye davet edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, obezite hastalığına dikkat çekerek alınması gereken önlemleri anlattı. Topbaş, “Gelişmiş ülkelerde obezite çok ciddi bir problem. Şehir hastalığı diyebileceğimiz bir problem. Bu bakımdan şehirlerde yaşayan insanların yoğunluğu sebebiyle kendilerini ihmal ettiği bir süreçte yaşamaktayız. Şehir hastalığı olarak bilinen bel fıtığı ve menüsküs öncelikle yükseliyor. Bu konuda özellikle şehirlerde yaşayan insanların günlük yaşam tarzları arasına sporu mutlaka koymaları gerekiyor. Yaşamın bir parçası olarak yürüyüş başta olmak üzere kentte yaşayan herkes bunu yapmak zorundadır” dedi.

 

Spor faaliyetleri için yapılan yatırım ve faaliyetlerden söz eden Başkan Topbaş, “Büyükşehir belediyesi olarak bizler spor alanlarını oldukça geliştirdik. 52 tane spor merkezi yaptık. Bütün sahiller buna müsait. Yani İstanbul’da spor yapmak isteyenler için tüm imkanlar mevcut. Bu bakımdan İstanbullulara sesleniyorum; sağlıklı yaşamak için mutlaka spor yapmak gerekiyor” diye konuştu.

 

“MİLLET OLARAK ÇOK ZENGİN BİR MUTFAĞIMIZ VAR”

Türk mutfağının önemine vurgu yapan Topbaş, “Obezite ile mücadelenin temelinde esasen bizim millet olarak çok zengin bir mutfağımız var. Mutfak kültürümüzü terk ettiğimiz müddetçe bu tip rahatsızlıklar nüksedecektir. Yani biz çok hızlı yiyecek sistemlerinden sakınarak kendi mutfağımızı yeniden keşfetmek ve yaşatmak zorundayız” dedi.

 

Ardından kürsüye davet edilen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “30 Mart seçimlerinden çıktık yola ve bundan sonraki süreçte belediyelerimiz ve yerel yöneticilerimizle yapacağımız çok önemli işler var. Sağlığı artık Dünya Sağlık Örgütü çok sektörlü olarak takip ediyor. Biz istiyoruz ki sağlıklı birey, sağlıklı aile, sağlıklı toplum. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı’na ihtiyacımız var, bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ihtiyacımız var, bunun için Gıda ve Tarım Bakanlığı’na ihtiyacımız var, bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ihtiyacımız var. Ama en önemlisi de yerel yöneticilere, belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına ve kamuoyunu oluşturmakta en önemli partnerimiz olan medyaya ihtiyacımız var” dedi.

 

“OBEZİTE, SİGARA VE ALKOL ÖLÜM SEBEBİDİR”

Obezite, sigara ve alkol tüketiminin ölümlere neden olduğunu belirten Bakan Müezzioğlu, “Şimdi dünyadaki ölümlerin en önemli nedenlerinin başında biri kanser diğeri kronik vakalar… Bunlardan bir tanesi sigara, ikincisi alkol, üçüncüsü obezite, kötü beslenme ve hareketsizlik. Bu üçüne de Sağlık Bakanlığı tedbirleri tek başına alamaz. Bu üçünün de mücadelesini birlikte toplum olarak yapmamız lazım. Bunun da en güçlü ayağı yerel yönetimlerdir” diye konuştu.

 

Bakan Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmasının ardından bir süre katılımcılarla sohbet etti ve ardından bisiklete binerek sahil turu attı.

Bu Haberi Paylaşın