Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bakıma Muhtaç Hayvanlar Güvenli Ellerde

26.01.2018

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İvrindi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi güler yüzlü personeliyle bakıma muhtaç, sahiplerince bırakılmış, kötü muamele görmüş hayvanlara sahip çıkıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Denetim Şube Müdürlüğü Veteriner İşleri Şefliğine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İvrindi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ülkemizin en büyük ve en donanımlı merkezlerinden birisi halini aldı.

İçerisinde ameliyathane, röntgen ve laboratuvar gibi teknik imkanların da bulunduğu ülke genelinde örnek tesislerden olan merkezde geçtiğimiz yıl içerisinde 4 bin 54 hayvan rehabilite edilirken; 4 bin 814 hayvan da tedavi gördü.

Bunun yanı sıra sağlık sorunu bulunmayan hayvanlar için Balıkesir il genelinde ihtiyaç görülen noktalara mama kabı ve suluk bırakmayı da ihmal etmeyen merkez çalışanları aynı zamanda vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda da hayvanlarımıza mama desteğini aralıksız olarak sürdürüyor.

Tüm vatandaşların sokak hayvanlarının sağlık ve refahı için hassasiyet gözetmelerinin önem arz ettiğini belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mustafa Yılmaz, kurumun çalışmaları hakkında verdiği bilgilerde özetle şunları dile getirdi; “Hayvanın insana, insanın hayvana karşı sevgisi koşulsuzdur. Hayvanlar çıkarlardan, beklentilerden muaftır. Merkeze gelen hayvanlar arasında bazılarının kötü muameleye maruz kaldığını bazılarının da kaza geçirdiğini ancak tedavilerinin ardından personelin şefkatli tavırlarıyla hayata adapte edildiğini gözlemliyoruz. Doğaları gereği insana bağımlı hale gelen evcil hayvanların mutlu olabilecekleri ve refah içinde bulunacakları yerin yine insanın sıcak yuvası olduğunu unutmamak lazımdır. Bu bağlamda, yüzyıllar boyu insanlara eşlik ve arkadaşlık eden, hatta rehber ve yardımcı olan bin 40 dostumuz 2017 yılı içerisinde bakımevlerimizden sahiplendirildi. Tüm hayvanseverleri merkezimize sessiz dostlarımızın yardım çağrılarına cevap vermeye bekliyoruz.”

2017 yılı içerisinde öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere her yaştan 5000’in üzerinde ziyaretçiyi misafir eden Sokak Hayvanları Geçici Bakımevleri, vatandaşların sokak hayvanlarını sahiplenmek için veya sadece ziyaret amaçlı bakımevlerinde bulunmaları esnasında ekiplerce tüm tesis faaliyetleri hakkında bilgilendiriliyor.

Vatandaşlardan gelen talep ve istekler ciddiyetle takip edildiği bakımevlerinden sokak hayvanı sahiplenmek, talep ve önerilerini belirtmek isteyen vatandaşların 0266 292 10 04 (Ovaköy), 0266 476 80 13 (İvrindi) ve 44 40 10 nolu numaralarından rahatlıkla iletişime geçebilmeleri gerektiğinin altı çizildi.

Bu Haberi Paylaşın