Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Balçova’da Atık Toplamada Örnek Uygulama

22.04.2022

Balçova Belediyesi ilçe içinde geri dönüşüm atıklarının toplanmasına modern standartlarda bir düzenleme getirdi. Balçova’da artık kağıt ve hurda atıkları toplayarak hayatını sürdüren vatandaşlar tek tip kıyafet ve kimlik kartlarıyla çalışacak.

Balçova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Çevre Birimi tarafından üç aydır alt yapısı hazırlanan uygulama ile Türkiye’de örnek bir çalışmaya imza atıldı. Yeni uygulama ile Balçova’da kağıt ve hurda toplayarak hayatlarını kazanan vatandaşlara önce atık toplama eğitimi verildi. Kimlik kartları, kıyafetleri ve araçları tek tip olarak hazırlanan hurdacı vatandaşların Zabıta Müdürlüğü’ne kayıtları yapıldı. Böylece Balçova’da artık geri dönüştürülebilen kağıt ve hurda toplanma işini ilçe dışından kim olduğu belli olamayan kişiler yapamayacak. Uygulamadan memnun olan hurda toplayan vatandaşlar da bu hizmet için Başkan Çalkaya’ya teşekkür ederek çiçek verdi.

Yeni sistemin ilk gününde kağıt toplayan vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Sizler yapmış olduğunuz bu işle kendi ekonominize katkı koyduğunuz gibi ülke ekonomisine ve çevreye de faydalı bir iş yapıyorsunuz. Biz de Balçova’da bu işin daha kontrollü ve daha düzenli yapılması adına bir çalışma yaptık. İlçemizde geri dönüşen atıkları toplamak ile yetkili Kaya Vargel Firması ve hurda depoları ile birlikte bu hizmeti yerine getireceğiz. Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz sürekli denetim halinde olarak sistemin işleyişini ve güvenlik problemi olmamasını sağlayacak” dedi.

Bu Haberi Paylaşın