Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bandırma’da Okullar Arası Atık Pil Toplama Kampanyası

24.11.2015

Bandırma Belediyesi’nin (TAP)  Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin katkılarıyla düzenlediği Okullararası Atık Pil Toplama Kampanyasını bu yıl da kentimiz genelinde start alıyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl ki 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı kapsamında da düzenlenen kampanyaya ilginin yoğun olması bekleniyor.

Çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre bilincinin geliştirilmesi ve geri dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan Kampanya çerçevesinde Bandırma Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Çevre Denetim Birimi ekiplerince ilkokul, ortaokul ve liselerde okul yönetimi ve öğrencilere bilgi verildi. 30 Nisan 2016 tarihine kadar devam edecek kampanya kapsamında en fazla atık pil toplayan ilk 3 okula düzenlenecek bir törenle ödülleri verilecek.

Kampanya dahilinde Belediye yetkililerince atık pillerin doğaya ve çevreye büyük zararlar verdiği belirtilerek, atık piller ve toplanması konusunda öğrencilerin ve ailelerin yapmaları gerekenler hakkında şu bilgiler verildi: “Atık piller, evsel atıklarla karıştırılmamalı ve kesinlikle çöpe atılmamalı. Atık piller ateşe, su kaynaklarına atılmamalı ve toprağa karışacak şekilde bırakılmamalı. Aksi takdirde, pillerin dış kabı zamanla delinerek içindeki kimyasal maddeler toprağa ve sulara karışır. Onun için kullandığımız radyo, el feneri, CD çalar, oyuncak, işitme cihazı kol saati, masa saati, cep telefonu gibi cihazlarda kullanılan piller bittiği zaman, çöpe atmadan ayrı bir yerde biriktirerek, bunları daha sonra okullardaki atık pil toplama kutularına bırakmak gerekiyor”

Bilindiği gibi geçen yıl yapılan Atık Pil Toplama Kampanyasında kentimizde toplam 1100 kg atık pil toplanmış ve il genelinde Yaman Egeli ikinci, 100.YIL üçüncü ve Edincik İlkokulu da dördüncü olarak gurur kaynağımız olmuşlardı.

Bu Haberi Paylaşın