Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Başkan Altepe: “Kentsel dönüşümde vatandaş da bilinçlenmeli”

22.06.2015

bursa - kentsel yonetim

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘kentsel dönüşüm’ün Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri olduğunu belirterek, vatandaşların da konuyla ilgili daha çok bilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de kentsel dönüşüm ve modern şehirlerin en büyük buluşması olarak nitelendirilen ‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin 3. buluşması, 2017 yılı ‘Avrupa Yeşil Başkenti’ adayı Bursa’da yapıldı.

Dünya Gazetesi ve CNBC-e işbirliğinde, Rönesans Gayrimenkul ana sponsorluğu ve Emlak GYO’nun katkılarıyla Bursa’da, ‘Akıllı ve Yeşil Şehirler’ temasıyla gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hilton Otel’de yoğun katılımla düzenlenen zirvenin kapanış töreninde de ‘kentsel dönüşüm’ün Bursa ve Türkiye açısından önemine dikkati çekti.

Başkan Altepe, ‘kentsel dönüşüm’ün Türkiye’nin en önemli gündemleri arasında olduğunu belirterek, vatandaşların da konuyla ilgili daha çok bilgilenmesi gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’daki çalışmalarıyla kentsel dönüşümde de öncü olduğuna işaret eden Başkan Altepe, “Kentsel dönüşüm, ülkemizin ve kentimizin konumu açısından önemlidir. Kentsel dönüşüm, günümüzde en büyük ihtiyaç ama söylendiği gibi kolay yapılamıyor. Anlaşmalar kolay sağlanamayabiliyor zaman zaman… Bu noktada yapımcı firmalarla vatandaşlar arasında anlaşmaların sağlanması gerekiyor” dedi.
Başkan Altepe, kentsel dönüşümde devlet, vatandaş ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Toplumda kentsel dönüşüm algısında sıkıntı olabiliyor. Vatandaşlarımızın bu konuda daha da bilinçli olmaları, kentsel dönüşümü talep etmeleri gerekiyor. Bursa’da ihtiyaç duyulan her konuda çalışmalarımız sürüyor, gerekli dönüşümler yapılıyor” diye konuştu.

“Önceliğimiz insan hayatı…”
Başkan Altepe, yıllardır kentsel dönüşümle ilgili yapılan faaliyetlerini de örnekleyerek, binaları yıkıp yerine park yaptıklarını, kentte düzenlenmiş yeşil alan oranını arttırdıklarını ve bu oranın 2 milyon metrekareye ulaştığını ifade etti.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin değerlerini öne çıkardığına işaret ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak önceliğimiz insan hayatı. Bu nedenle kentsel dönüşümde de vatandaşlarımızın refahına, huzurlu ve güvenli yaşam alanlarına yönelik adımlar atalım istiyoruz. Bu noktada da önce vatandaşın bilinçlenmesi gerekiyor. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Halkın harekete geçmesi, sitelerden dönüşüm talepleri gelmesi lazım… Şu anki görüntüde herkes, kaderine razı görünüyor. Bu olmaz, önce herkes önlemini almalı… Vatandaş bilinçlenirse kentsel dönüşümün de önü açılır, kentin değeri artar” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Bursa’nın her köşesinde dönüşümün yaşandığına işaret ederek, kentsel dönüşümle ilgili yeni stadyum ile Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) gibi örnek uygulamalara ihtiyaç duyulduğunu ve kentsel dönüşüm faaliyetlerine gereken desteklerin verileceğini ifade etti.

“Büyükşehir, kente değer katıyor”
Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde bir sunum yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Feray Koyunlular da Büyükşehir Belediyesi’nin örnek faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Koyunlular, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin destekleri ve öncü adımlarıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kente değer katan yatırımlara imza attığını, tarihi eserlerin dönüşümünden modern kentsel yapılaşmaya dek pek çok konuda örnek çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

 

Bu Haberi Paylaşın