Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Başkan KOCAMAZ, Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi İnşaat Çalışmalarını İnceledi

15.01.2017

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, tesis inşaatının devam ettiği Mezitli ilçesi Kandak mevkiinde incelemede bulunarak, çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı. Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi, Mezitli’de 384 bin kişi eşdeğer nüfusa, 55.000 m3/gün kapasitede, karbon, azot ve fosfor giderimli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak hizmet edecek.

Tesisin Mezitli’nin çevre ve halk sağlığına yapılmış en büyük yatırımlardan biri olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, hem bugüne hem de geleceğe, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sunma olanağı sağlayacaklarını söyledi.

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi projesinin 24 ay süre ile tasarım ve yapım işi ve 60 ay süre ile işletilmesini kapsadığını ifade eden Başkan Kocamaz, “Şu an mühendis ve işçilerimiz yoğun bir çalışma ile arıtma yapılarının betonarme imalatlarına devam ediyor. Bugünümüze ve geleceğimize yönelik dev bir yatırım olarak nitelendirdiğimiz tesis, 2018 yılının Şubat ayında faaliyete geçerek Mersinimize ve Mezitlimize kazandırılmış olacak” dedi.

Projenin ana hedefi hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz, “Projenin ana hedefi, yüksek seviyede çevre koruması ve Türkiye’nin AB direktiflerine uyumunu mümkün kılmak üzere, özellikle Mezitli bölgesi ve civarından kaynaklanan evsel atıksuların arıtımını sağlamak. Mezitli’nin çevre ve halk sağlığına, en önemlisi Mersinimizin geleceğine yapılan dev bir yatırım olarak nitelendirdiğimiz tesisin şimdiden hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaşın