Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Başkan Seçer, Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Evden İşe Bisikletle Gitti

22.09.2020

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerin başlangıcını yaptı. Başkan Seçer, belediye bürokratlarıyla birlikte evinden Taş Bina’ya bisiklet sürerek ulaşım sağladı. Başkan Seçer, 8 kilometrelik bir parkurun ardından Taş Bina önünde yaptığı açıklamada Mersin’e 2021 yılında 100 kilometrelik bisiklet yolu kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

“2021 yılı içerisinde de 100 kilometrelik bir bisiklet yolunu hedefliyoruz”

Bisiklet yolu güzergahlarını hem merkezde hem de ilçelerde artıracaklarını belirten Başkan Seçer, 2021 için hedefledikleri rakamdan da söz ederek, “2021 yılı içerisinde de Mersin’de 100 kilometrelik bir bisiklet yolunu hedefliyoruz. Bunu da gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Çünkü kararlıyız. Aklın yolu bir. Bu anlamda Mersin coğrafya olarak, topografya olarak da çok büyük imkan sunuyor. Mersin halkının kültürel birikimi, bu anlamda bilinci de buna müsait. Dolayısıyla Mersin’de bisiklet farkındalığını yaratabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

“Vatandaşlarımıza daha hareketli bir yaşamı tavsiye ediyoruz”

Çevre dostu ulaşım modellerinin yaygınlaştırılması ve bireylerin motorlu taşıtlar yerine alternatif ulaşım araçlarını tercih etmeleri amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe Başkan Seçer’in yanı sıra belediye bürokratları ile kentteki bisiklet dernekleri ve bisiklet aktivistleri de katıldı. 8 kilometrelik parkur, Polis Evi önünden başladı ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinden sürdü. Başkan Seçer ve bürokratlar, Büyükşehir Belediyesi’nin sahilde vatandaşlara hizmet veren KentBis bisikletlerini kullandı.

Başkan Seçer, hareketin insana her alanda fayda sağlayan ve insan sağlığıyla doğrudan ilişkisi olan bir eylem olduğunu kaydetti. Her sabah düzenli spor yaptığını ve bunun kendisini iyi hissettirdiğini vurgulayan Başkan Seçer, “Hem ruhsal açıdan hem bedenen gayet kendimi iyi hissediyorum. Zaten yaşamımız da son derece yoğun ve hareketli olduğu için açıkçası bunu vücudumda, fizyolojimde hissedebiliyorum. Tabii ki tüm vatandaşlarımıza bu anlamda da daha hareketli bir yaşamı tavsiye ediyoruz. Bakın pandemi sürecini yaşıyoruz. Uzmanların da daha çok hareketli olmanın vücuda direnç kazandıracağı, pandemiye karşı daha dirençli olunabileceği konusunda uyarıları var” dedi.

“Hem sabah hem akşam saatlerinde parklarda spor hareketleri yaptırıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak spor yapan vatandaşlara da destekler sunduklarını belirten Başkan Seçer, “Spor öğretmenlerimiz ile sabah ve akşam saatlerinde spor yapan vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Onlara hem sabah hem akşam saatlerinde parklarda spor hareketleri yaptırıyoruz” diye konuştu.

“Bisikletle gelirken Mersin’in çok daha güzel bir kent olduğunu görebiliyorsunuz”

Sahil şeridi üzerinden belirlenen güzergâh üzerinde spor yapan, balkon ve işyerlerinde bulunan vatandaşlar da kimi zaman alkışla kimi zaman da el sallayarak etkinliğe destek sundu. Başkan Başkan Seçer, etkinliğin son derece anlamlı ve güzel bir etkinlik olduğunu belirterek, “İş yerine yani belediyeye bisikletle geldik. Daire başkanları vardı, vatandaşlar vardı, arkadaşlarımız vardı. Bisiklet meraklıları, bisiklet aktivistleri, hep beraber geldik. Gayet de güzel, 8 kilometrelik bir parkurdu. Sahilden geldik. Bisikletle gelirken Mersin’in çok daha güzel bir kent olduğunu görebiliyorsunuz. Daha iyi inceleme fırsatınız oluyor. Bisiklet sporu gerçekten çok güzel bir spor. Yapan insanlar bunu bilir ama yapmayanlara da duyurmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“Şu anda kentimizin yaklaşık olarak 17.6 kilometrelik bisiklet yolu var”

Bisiklet yollarını son derece önemsediklerini de sözlerine ekleyen Başkan Seçer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bizim şu anda kentimizin yaklaşık olarak 17.6 kilometrelik bisiklet yolu var ama böyle kalmayacak. Şu anda arkadaşlarımız önemli çalışmalar yapıyor. Soli başlangıç noktası olmak üzere, ilk etapta Tren Garı’na kadar, daha sonra İstiklal Caddesi’nin tek yöne evrilmesinden sonra 24 kilometrelik bir parkur hazırlığı var. Çok kısa sürede onun inşası başlayacak. Güzel bir bisiklet yolu kazanacak Mersin. Yine Mersin merkez kuzey akslarıyla doğu-batı aksını bağlayacak çalışmalar yapıyor arkadaşlar. Şu anda Tarsus’ta toplamda 30 kilometrelik bir parkur çalışmamız var. Bunun 4 kilometresi kültür gezileri için Çardak Kavşağı dediğimiz Üzümlü Kavşak’tan, Nusret Mayın Gemisi’nden Kleopatra Kapısı’na oradan Atatürk Parkı’na doğru bir güzergah çalışması.”

“Toplu taşımayla ilgili uygulamalarımızda da emisyonu düşünerek bazı yeni projeksiyonlarımız var”

Başkan Seçer, 73 yeni otobüs alımıyla çevre dostu yakıtları tercih ettiklerini de belirterek, “Bizim tabi toplu taşımayla ilgili uygulamalarımızda da emisyonu düşünerek bazı yeni projeksiyonlarımız var. Örneğin 73 yeni otobüs alımı yapıldı. Bunlar CNG yakıt yani doğalgaz. Daha çevre dostu. Bütün bunları önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu anlamda daha güzel bir Mersin yaratacağız” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın