Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Başkan Topbaş “BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Toplantısı”nda Konuştu

09.03.2013

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş Birleşmiş Milletler Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri’nin belirlenmesinde sona yaklaşıldığını belirterek, “Bu kapsamda ilgili ülkeler 2015 yılına kadar ulaşmayı amaçladıkları kalkınma hedeflerini açık bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Ankara’da yapılan Birleşmiş Milletler “2015 sonrası Kalkınma Gündemi Ulusal Müzakerelerin Değerlendirilmesi” toplantısına katıldı.
BM Genel Sekreter yardımcılığının koordinasyonunda yapılan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda “Nasıl bir gelecek istiyorsunuz?” başlıklı konular tartışıldı.
Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş Birleşmiş Milletler Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri’nin belirlenmesinde sona yaklaşıldığını belirterek, “Bu kapsamda ilgili ülkeler 2015 yılına kadar ulaşmayı amaçladıkları kalkınma hedeflerini açık bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.
Bu hedeflere ulaşmak için yapılan çalışmaların hızlandırıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Değişen ve dönüşen dünyanın sorunlarına vakıfız. Bu yönümüzü düzenlediğimiz istişare toplantılarında ortaya koyduk. Bildiğiniz gibi 2015 sonrası için uluslar arası ülke istişareler yaptık. BM temsilcilikleri yönetiminde dokuz tematik grup istişare toplantısı düzenledik. Sağlıktan eğitime, eşitsizlikten istihdama, çevresel sürdürülebilirlikten gıda güvenliğine kadar her unsuru inceledik. Sorunları detaylıca konuştuk.”
Yaptıkları toplantıları ‘Yıkıcı değil yapıcı’ olarak değerlendiren Başkan Topbaş, “İnsanlığın mutluluğu, dünyanın refahı adına çabaladık. Bunlarla da yetinmedik ülkemizde 4 bölgesel istişare toplantısı yaptık. BM Mukim koordinatörlüğü ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte İstanbul dışında Kastamonu, Gaziantep ve Kütahya’da istişare toplantıları yaptık” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin son 10 yılda en fazla konuşulan ülke olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Böylesine önemli bir projede de farkımızı ortaya koyacağız. Sayın Başbakanımız bizlere ve ülkemize yeni bir vizyon kazandırdı. Sınırların içinde kalarak gerçekleşecek kalkınmanın sınırlı olacağını gösterdi. Günümüzde kalkınma paradigması değişmelidir. Kalkınmayı artık ekonomik büyüme olarak algılayamayız. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da kalkınma, öncelikle refahı sağlamalı. Huzuru ve barışı sağlamalı. Bunu gerçekleştirirken insanı, insanın değerlerini dikkate almalı. Tabiata zarar vermeden gerçekleşmeli. Vicdanlara hitap edebilmeli, adaleti ortaya koyabilmeli. Adil olmalı. Ve tabii ki de katılımcılığı esas almalı. Yakın tarihte dünya, maalesef yığınların yoksullaşması pahasına zenginleşmeye önem verdi.”
Başkan Topbaş ziyaret ettiği ülkelerde insanlarla bire bir temas kurarak sorunlarını dinlediğini belirterek, “Liberya’da da bir zenci vatandaşın elini tutmam onları etkiliyor. Yıllarca beyaz insandan ilgi görmemişler. Yerel yönetimler işte böyle vatandaşlarıyla ilgilenmeli” dedi.
Başkan Topbaş daha sonra fotoğraf sergisini gezdi.

Bu Haberi Paylaşın