Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Belediye Meclisi’nden Tarihi Karar

11.03.2013

Trabzon Belediye Meclisi bugün tarihi bir karar alarak, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından, Avrupa’daki yerel ve bölgesel yönetimlerin, yetkilerini kullanmak ve ortaklıklar oluşturmak suretiyle, vatandaşlar arasında daha fazla eşitliği hayata geçirme görevini edinmeleri için hazırlanmış olan “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı”nı kabul etti. Trabzon Belediye Meclisi üyelerinin yanı sıra 80’e yakın bayan dernek yöneticisinin de hazır bulunduğu toplantının açılışında konuşan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon kentinin her zaman kadınların yanında olduğunu ifade ederek, “Bugün önemli bir kararı alıyoruz. Trabzon her zaman kadına değer veren bir kent olmuştur. Çünkü bizim annemizde, bizim eşimizde bir kadın. Kadınlarımız temel hak ve özgürlüklerini isterken bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Trabzon Belediye Meclisi, kentimizin kadın platformları ve STÖ’leri ile Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı revize ederek Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı kabul etti. Trabzon Belediyesi bu yükümlülükleri zaten bir görev bilerek yerine getiriyordu. Bu yapılanları Avrupa’da da göstermek ve deneyim kazanmak amacıyla bu şartı kabul ettik.” dedi.
Meclis toplantısını katılan AK Parti Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu, Trabzon’un her konuda farkını hissettirdiğini ifade ederek, “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sizlerle bir aradayız. Bu günlerde genellikle amacına uygun toplantılar yapılmıyor. Ama bugün yapılan toplantı aslına uygun bir toplantı. Trabzon her zaman farkını hissettiriyor. Biz Trabzon’u daha da ileriye taşımak istiyoruz. Trabzon Belediyesi bu konuda daha önce önemli bir adım atarak Kadın Erkek Eşitlik Masası’nı kurdu. Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesi ile ilgili Ocak ayında Meclisten önemli bir yasa çıkardık. Yasal düzenlemelerde bir eksiklik yok. Artık şiddet gören kadın istemedikten sonra evine gönderilmeyecek. Herkes kendine düşeni yapmakla görevli. Kadın konusunda Belediye Başkanımız her zaman sorumluluk sahibi olarak hareket etti. Kadın Sığınma Evi Sayın Başkanımızın destekleriyle Trabzon’da yapıldı. Biz Sığınma Evini’nin olması ile övünmüyoruz, ama böyle bir ihtiyacın olduğunu da unutmamak gerekiyor” diye konuştu .
Trabzon Belediyesi Kadın Erkek Eşitlik Komisyonu Başkanı Sezgin Yılmaz’da bir konuşma yaparak gelinen süreçle ilgili bilgi verdi. Yılmaz, “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı Avrupa’daki yerel ve bölgesel yönetimlere hitaben hazırlanmıştır. Yerel yönetimler bu şarta imza koymaya, kadın – erkek eşitliği ilkesini hayata geçirmeyi kamusal bir görev kabul etmeye ve kendi yetki alanları dahilinde Şart’ta öne sürülen taahhütleri uygulamaya çağrılmaktadır. Trabzon kadın erkek eşitliği konusunda Türkiye’nin en önde gelen kentleri arasında yer alıyor. Belediye
Meclisi olarak da bu kararların bundan sonra da takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.
Daha sonra yapılan oylamayla Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği şartı Belediye Meclisince oy birliği ile kabul edildi.

Bu Haberi Paylaşın