Bizi Takip Edin

Lüleburgaz Belediyesi

LYKA’da Kadınlar Üretimle Yaşamın İçinde!

18.01.2023

Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) kadınlar üretmekle kalmıyor, toplumsal hayatın içinde yer alıyor.

Lüleburgaz’da kadınların toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı politikaların geliştirilmesi ve kadının toplumsal ve siyasal anlamda güçlendirilmesi için Türkiye’de tek uygulama olarak hayata geçen ve yıllardır başarıyla faaliyetlerini sürdüren LYKA’da kadınlar Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi (HEM) iş birliğiyle gerçekleştirilen çok sayıda kursla hayatın içinde yer alıyor.

Dikişten mozaiğe çok sayıda faaliyet!

 Kadınlar, LYKA’da dikişten mozaiğe ve pilatese kadar çok sayıda alanda hem üretime katkı sunuyor hem de sporla sağlıklı yaşamın bilincine varıyor. İşliklerde büyük bir keyifle üreten kadınlar sadece toplumsal yaşamın içinde aktif bir şekilde yer almakla kalmıyor, ev ekonomilerine de katkı sağlıyor.

“İş hayatlarına atılmaları için yardım ediyoruz”

LYKA’da uzun süredir eğitim veren Lüleburgaz HEM Eğitmeni Sibel Yavaş, kadınların işliklerde aldıkları eğitime yoğun ilgi gösterdiğini söyleyerek, “Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla ve belediyemizin iş birliğiyle kursiyerlerimizi dikiş eğitimi için yetiştiriyoruz ve sertifika alıyorlar. İş hayatlarına atılmak için onlara yardımcı oluyoruz” dedi. Kursiyerlerden Aysu Karagöz de dikiş eğitimine sıfırdan başladığını belirterek, “Benim hiçbir şekilde makine, dikiş bilgim yok. Sıfırdan başladım buraya. Şu anki aşamam herhangi bir fabrikaya girsem bütün makineleri kullanıp ürün dikebilecek kıvamdayım” ifadelerini kullandı.

Evlerindeki eski ürünleri değerlendiriyorlar

Bir diğer işlikte yer alan HEM Eğitmeni Nükhet Küçük de kursiyerlere mozaik dersi verdiklerini belirterek, kadınların evlerindeki eski ürünleri değerlendirdiklerini kaydetti. “İçinde kağıt rölyef de var, cam mozaik de var. Hepsi birlikte Halk Eğitimi Merkezi’nin kursu olarak Kadın Akademisi’ndeki atölyeleri kullanıyoruz. Evlerindeki eski ürünleri değerlendirebiliyorlar. Sehpaların üzerine özellikle çok yapılıyor mozaik” diye konuştu.  Bir diğer Halk Eğitimi eğitmeni Hale Kılınç da Lüleburgaz Belediyesi’ne sunduğu imkanlar için teşekkür ederek, “Kadınlarla çok güzel işler çıkartıyoruz. Belediyemiz sağ olsun, bize burayı açtı, tahsis etti. Kadın Akademisi’nde kadınların iş yaptığı bir yer. Belediyemizin bize böyle bir imkan sağlamış olması bizi çok mutlu etti işin açıkçası” şeklinde konuştu.

Ev ekonomilerine katkı sağlanıyor!

Bir başka atölyede çalışmalarını sürdüren S.S. Kadın Akademisi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Deniz Şahin de kadınların ürettikleri ürünlerle ev ekonomilerine katkı sağladığını belirtti.

Sporla sağlıklı yaşam bir arada!

 LYKA’nın içinde yer alan bir diğer eğitim salonunda çalışmalarını sürdüren HEM’e bağlı pilates eğitmeni Emine Öztürk de kadınların hem spor yaptığını hem de sağlıklı yaşama adım attığını söyledi. Öztürk, “Burada, gelen kadınlara ilk önce sağlık yönünden yardımcı olmaya çalışıyoruz. Buradan çıktıkları zaman herkes çok mutlu sağlıklı ve spor yaptıkları için çok eğlendiklerini söylüyorlar. O yüzden çok mutluyuz” dedi.

 

Bu Haberi Paylaşın

Lüleburgaz Belediyesi

Lüleburgaz Belediyesi

Başkan

Dr. Cemil TUGAY

Bizi Takip Edin

Yayınlarımız

Tümü