Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Beşiktaş Belediyesi’nden Örnek Proje!

18.10.2016

Beşiktaş Belediyesi, çalışanlarının toplu iş sözleşmelerine “Engellilerle Haftada 2 Tam Gün Birlikte Vakit Geçirme” hükmü ekledi. Hüküm gereği belediye çalışanları bir günlük mesai ve bir günlük izin günlerini engelli bir bireyle geçirecek.

Engelli bireylere olan hassasiyetiyle bilinen Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, örnek gösterilecek bir projeyi daha hayata geçirdi. Belediye çalışanlarının toplu iş sözleşmelerine engelli vatandaşlarla ilgili bir hüküm eklendi. Hüküm gereği bir belediye çalışanı bir günlük iş mesaisi ve bir günlük izin günü olmak üzere toplam iki tam günü engelli bir bireyle geçirecek.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar hükmün detayları hakkında bilgiler verdi. Engellilerle ilgili bilincin talimatla kazanılamayacağını ifade eden Başkan Hazinedar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Toplu iş sözleşmelerimize engellilerle ilgili bir madde koyduk. İki gün her çalışanımız, engellilerle ilgili toplumsal yaşama dair bilinci artıracak. Bir idarecinin, belediye başkanının veya liderin talimat vermesiyle olmuyor bazı şeyler. Onun kadrosunun ve ekibinin ve bütün arkadaşlarının bu bilince sahip olması gerekiyor. Bu bilinç talimatla enjekte edilebilir bir şey değil. Bunu da yapmak için toplu iş sözleşmelerine bir hüküm koyduk. Dedik ki, her çalışanımız işçisinden park bahçelerine kadar her biri; iki günü engellilerle birlikte geçirecek. Bir engelliyi mahallesinden, komşusundan, akrabasından alacak. İki günün birisini ben veriyorum. Yani kendi mesaisinden harcamıyor belediye mesaisinden harcıyor. Diğeri de kendi özel mesaisinden. Ne yapacak? Bir gün müzeye gidecek, tiyatroya gidecek, engellilerle ilgili bir etkinliğe katılacak, onunla yemek yiyecek. Belirledik bu süreçleri. Bunları yapmadığı takdirde uygulanacak müeyyideleri de belirledik.”

Başkan Hazinedar, belediye başkanlığı yapmadan önce bu hükmü kendinin de uyguladığını hatırlattı. Engellilerle vakit geçirerek ne hissettiklerinin daha iyi anlaşılacağını ifade eden Hazinedar, “Siz bir engelliyle 2 tam gün geçireceksiniz. O engelliyle sinemaya gideceksiniz, tiyatroya gideceksiniz, müzeye gideceksiniz, Beşiktaş’ta ya da herhangi bir yerde çay içeceksiniz, yemek yiyeceksiniz, yürüyeceksiniz. Eğer fiziksel engelliyse arabasıyla onu götüreceksiniz. Yani onunla yaşamı paylaşacaksınız. Bunu anlamanın başka bir yolu yok. Bunu yaptım, özel hayatımda yaptım. Şu anda o kişi Engelliler Koordinasyon Merkezi’nin başında” dedi.

Bu Haberi Paylaşın