Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Beşiktaş’ın Çevre Mirası için Karbon Ayak İzimizi Nötrledik!

21.06.2020

Beşiktaş Belediyesi, çevre duyarlılığı çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek İSTAÇ A.Ş. iş birliğiyle 2019 yılı kurumsal karbon ayak izini nötrledi. Sürdürülebilir çevre politikalarına büyük önem veren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da “Yaşanabilir bir dünya için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve bu yönde başlattığımız çalışmalarla kurumsal karbon salımımızı nötrledik” dedi.

İstanbul’un Kurumsal Ayak İzini Nötrleyen İlk ve Tek İlçe Belediyesi Olduk!
Türkiye, küresel iklim değişikliği etkilerinin her geçen gün daha da artarak hissedilmeye başlamasıyla birlikte gönüllü piyasa olmasına rağmen 1997 yılında yürürlüğe giren Kyoto Protokolü kapsamında karbon ayak izlerinde azaltım ve sıfırlama yöntemlerini tercih etmişti. Beşiktaş Belediyesi de iklim değişikliğiyle mücadele konusunda üzerine düşen tüm sorumlulukları gönüllülük esası ile kabul ederek kurumsal karbon ayak izini sıfırlamak için çalışmalara başladı. Belediyemiz öncelikle kurumun karbon salımı hesabını yaparak bu hesaplamaları alanında yetkili kurumlardan biri olan BSİ’ye onaylattı. Bu süreç doğrultusunda İSTAÇ’a başvurularak kurumumuzun 2019 yılında saldığı 4.164 ton karbon kredisi sıfırlandı. Belediyemiz böylece ISO standardı doğrultusunda 2019 yılı için ISO 14064-1 belgesini almaya hak kazandı.

Çevre duyarlılığı konusunda toplumsal bilinç oluşturmanın gerekliliğine değinen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Göreve gelmeden Karbon Ayak İzi Azaltma projemizi halkımızla paylaşmıştık ve hızla gerçekleştirmeye söz vermiştik. Bir yıl içerisinde belediyemizde benim kullandığım araç dâhil birçok aracımız ilk etapta hibrit ve daha çevreci araçlara dönüşürken elektrikli scooterlarla dünyanın en önemli kentlerindeki gibi bireysel karbon ayak izinin de azaltılması yönünde adımlar atmıştık. Bugün ise kurumsal karbon ayak izi sıfırlama çalışmalarının önemi ülkemizde de giderek artıyor. Bu noktada yerel yönetimlerin üstüne büyük sorumluk düşüyor” dedi. Karbon ayak izinin azaltılması için hibrit araçlara ve yeşil binaya geçiş çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başkan Rıza Akpolat, “Gerek toplumsal farkındalık yaratmak gerekse gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarımız aralıksız devam edecek” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaşın