Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Beşiktaş’ta Elektronik Atıklar Geri Dönüşüme Kazandırılacak!

13.10.2020

Belediyemiz, elektronik atıkların çevre ve insan sağlığına etkilerini en aza indirgemek amacıyla bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlardan ELDAY ve AGİD iş birliğinde GCL Geri Kazanım ve Rafineri ile protokol imzaladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın imzaladığı protokol ile ilçe sakinlerimizin kullanmadığı eski beyaz eşyalar da e-atık çerçevesinde belediye ekiplerimizce alınarak geri dönüşüme kazandırılacak.

10 yılı aşkın bir süredir elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri vb. e-atıkları toplayan belediyemiz, bunun yanına beyaz eşyaları da ekledi. Başkan Rıza Akpolat da bu kapmsamda atık elektronik eşyaların toplanmasında yetkilendirilmiş kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelerek iş birliği protokolü imzaladı. GCL Geri Kazanım ve Rafineri A.Ş. ile imzalanan protokol çerçevesinde; ilçe sakinlerimiz tarafından kaynağında ayrıştırılarak amacı dahilinde değerlendirilmek istenen beyaz eşyalar belediyemiz tarafından toplanacak. Büyük beyaz eşyalar dâhil tüm atık elektrikli ve elektronik eşyalar, ilçe sınırlarımız dahilindeki lokasyonlardan (vatandaş taleplerine ve periyodik toplama operasyonumuza istinaden) belediye ekiplerimizce toplanarak geri kazanım süreçlerine dahil edilecek.

E-atıkların çevre ve insan sağlığı açısından güvenli bir şekilde geri dönüşüme kazandırılması ve toplum bilincinin artırılması noktasında yerel yönetimlerin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü belirten Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Atık elektronik eşyaların toplanmasında yetkilendirilmiş kuruluşlar ELDAY ve AGİD iş birliğinde GCL Geri Kazanım ve Rafineri ile imzalanan protokol kapsamında, atıklar kaynağında ayrıştırılarak amacı dahilinde değerlendirilmek üzere toplanacak. Beşiktaş, geri dönüşüm alanında yaşanılabilir bir çevre kurma mücadelesinde öncü ve örnek olmayı sürdürmeye kararlıdır. Ortaya koyduğumuz duyarlılık yaşamın ve de doğanının sürdürülebilir dengesine katkı amaçlıdır. Bu konuda yeni projeleri yaşama geçirmeye devam edeceğiz. Beşiktaş’ta çevreye sahip çıkıyoruz.”

Bu Haberi Paylaşın